Přehráváním policejních odposlechů pokračuje u Obvodního soudu pro Prahu 1 kauza Jany Nečasové (dříve Nagyové), bývalé sekretářky premiéra Petra Nečase, za kterého se později provdala.

Nečasová je obžalovaná spolu s důstojníky armádní rozvědky Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a Janem Pohůnkem ze zneužití Vojenského zpravodajství.

Jana Nečasová na nahrávkách se svými spolupracovníky kritizovala Nečasovu tehdejší manželku Radku, kterou podle obžaloby nechala protizákonně sledovat armádními špiony. Policisté i žalobce jsou přesvědčeni, že chtěla získat kompromitující materiály, a zbavit se tak sokyně v lásce.

Podle odposlechů pravidelně mluvila o Radce Nečasové sprostě. A Nečasovi vyčítala, že je pro něj rodina důležitější. Rozčilovala se například, že nezrušil víkendové narozeniny své dcery. "Ona ho má vycvičeného. Rodina je pro něj přednější," říká Jana Nečasová v hovoru s asistentkou premiéra Marií Zlatohlávkovou.

V dalším hovoru o Radce Nečasová říká, že je závistivá, hysterka a nic nedělá. "Já bych ji seřezala, aby šla makat," uvedla Jana Nečasová. "Když všichni ministři jsou lépe oblečeni nežli on (Petr Nečas)," odpověděla Zlatohlávková. "Já mu musela koupit dva obleky," zareagovala Nečasová.

Podle odposlechů Jana Nečasová se svými spolupracovníky řešila také to, že se chce Petr Nečas s Radkou Nečasovou rozvést. "Ona bude chtít ty holky od něj odtrhnout. Ona utratí za jídlo 10 tisíc korun. A za něj nedá nic," řekla Jana Nečasová.

Současná manželka Petra Nečase se v dalším rozhovoru s bývalým ředitelem Úřadu vlády Lubomírem Poulem bavila o tom, jak pošle Radce Nečasové obálku s časopisem Forbes, v němž byl žebříček vlivných českých žen. A na předních místech se umístila i Jana Nečasová. Oba se nad svým plánem bavili. "Ještě jí tam něco nalepíme," prohlásil Poul. "Kde jsi ty?" odpovídá vysmátá Jana Nečasová.

Advokát: A co to má dokazovat?

"Nevím, co je důkazem těchto odposlechů," řekl státnímu zástupci advokát Eduard Bruna, který zastupuje Janu Nečasovou. Soudkyně Helena Králová na to odpověděla, že je zřejmé, kam žalobce míří. Státní zástupce nechal Brunovy otázky bez komentáře.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle odposlechů se obžalovaní bavili také o sledování osob. V jednom z hovorů Jana Nečasová popisuje důstojníkovi Vojenského zpravodajství Janu Pohůnkovi to, čemu ze závěrů sledování nerozumí a co je potřeba ještě napravit. "Ještě týden bychom měli pokračovat," řekla na závěr rozhovoru Nečasová Pohůnkovi.

Pohůnek na dotaz novinářů odmítl, že by ho Nečasová úkolovala. "Co jste tam slyšeli? Ne, neúkolovala mě," řekl.

Jana Nečasová po splnění úkolu dala bývalému šéfovi armádní rozvědky a spoluobžalovanému Milanu Kovandovi svatomartinské víno. "Paní ředitelko, ještě jednou děkuji za víno. To bude víkend," napsal Kovanda následně v SMS zprávě.

Agenti jsou zmatení

V dalším nahraném hovoru Jana Nečasová Lubomíru Poulovi říká, že agenti mají ve sledování zmatek. "Ve zprávě mají něco o stěhování nábytku, ale ona žádný nábytek nekupovala," uvedla Nečasová.

Mezi žalobcem Martinem Brzobohatým a obhájci se v pondělí v soudní síni rozhořel i ostrý spor. Přišel poté, co soud pustil odposlech hovoru mezi Petrem Nečasem a Janou Nečasovou. V ryze osobním telefonátu na premiéra jeho tehdy ještě milenka několik minut křičela. Z rozhovoru rovněž vyplývá, že na něj tlačila, aby se rozvedl.

Odposlechy mají vztah k motivu obžalované Jany Nečasové a ukazují na vztah mezi Radkou Nečasovou a Janou Nečasovou," řekl žalobce. "Jsem přesvědčen, že s tou kauzou takové odposlechy nesouvisí," zareagoval advokát Eduard Bruna. Soudkyně Helena Králová ale námitky obžaloby následně zamítla a vyhlásila přestávku na oběd.

Nagyová: Poul dělá, co mu řeknu

Odpoledne žalobci předkládají soudu odposlechy, které se týkají sledování dvou úředníků z Úřadu vlády. Jana Nečasová totiž zjistila, že jeden z řidičů vozil svou partnerku, která na Úřadu vlády také pracovala.

"Poul není žádný detektiv, i když on běhá a dělá, co mu řeknu. Vy si vyzměte taxika a budete ho sledovat," nastínila Nečasová na nahrávce plány další pracovnici Úřadu vlády. V dalším hovoru s Lubomírem Poulem pak Jana Nečasová říká, že "ještě něco udělá s těmi generály a že to skončí do týdne".

Z dalších odposlechů a SMS zpráv vyplývá, jak se Kovanda s Nečasovou na sledování dvojice domlouvají. "Máme to připravené, ale od pondělka. První výstup bychom mohli mít ve středu. Stačí, když mi pak pošlete SMSku, kam máme jít, a já tam někoho pošlu," uvedl Kovanda.

Následně o výsledcích sledování informovala Nečasová šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula i tehdejšího premiéra Petra Nečase. "Budeme si na to muset sednout," zareagoval Nečas.

Přehrávání policejních odposlechů bude pokračovat ještě v úterý a ve středu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist