Zlínská policie potrestala dva operační důstojníky, kteří koordinovali únorový zásah při střelbě v Uherském Brodě. O rozhodnutí informovala Česká televize

Policistovi, který zpochybnil plán proti střelci zakročit, nadřízení na tři měsíce snížili plat. Jeho kolega dostal písemné napomenut. Při únorové tragédii v restauraci Družba střelec usmrtil osm lidí.

"Porušili normy, podle kterých funguje operační středisko. V určitou chvíli vyřizovali věci policisté, kterým to nepřísluší. Rozhodovali o něčem, o čem rozhodovat neměli," řekl k jednání operačních důstojníků zlínský krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský. Konkrétnější popis pochybení obou policistů uvést nechtěl.

Informaci televize, že plat byl jednomu z důstojníků snížen na tři měsíce, Stránský také nepotvrdil. "Tuto informaci se služební funkcionář rozhodl nezveřejnit," dodal policejní mluvčí. Podle něj může být policistovi v kázeňském řízení plat snížen maximálně o 25 procent na nejvýše právě zmíněné tři měsíce. Oba policisté trest podle Stránského přijali, je tak pravomocný.

Už na konci dubna policejní ředitel Jaromír Tkadleček řekl, že jeho náměstek zahájil kázeňské řízení se dvěma důstojníky. Podle něj nebyly některé postupy v souladu s interním řízením. Tkadleček uvedl, že šlo o pochybení technicko-organizační, která ale podle něj nemohla mít vliv na ohrožení života a zdraví poškozených.

Tragédie se stala 24. února v uherskobrodské restauraci Družba, kde třiašedesátiletý muž zastřelil sedm mužů a jednu ženu a pak i sebe. Při střelbě padlo nejméně 44 výstřelů. Několika lidem se podařilo utéct. Muž střílel legálně drženou zbraní, událost proto vyvolala diskusi o změnách v udělování zbrojních průkazů.

Policie čelila kritice kvůli tomu, že údajně proti střelci zasáhla příliš pozdě. Podle výsledků vnitřní kontroly ale chyboval jen operační důstojník, který dostal informaci o plánu provést zákrok proti střelci. Zákrok zpochybnil kvůli lidem uvnitř restaurace, aby se nestalo "ještě něco horšího". Velící policista se ale jeho názorem neřídil.

Kromě kázeňského řízení policie se zásahem zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její vyšetřování ale potrvá déle. Výsledky by mohly být známy zhruba v řádu měsíců. Podle státního zástupce Romana Kafky by mohly přinést návod, jak by policie měla postupovat v podobných případech v budoucnosti.