Starosta Uherského Brodu po nedělním jednání s policejním prezidentem a ministrem vnitra řekl, že od nich má přislib opatření, která by měla zlepšit informovanost starostů v době mimořádných událostí.

Policejní prezident by měl navrhnout, aby alespoň starostové obcí s rozšířenou působností dostali informaci o mimořádné události prostřednictvím SMS zprávy mezi prvními a tyto informace byly co nejpřesnější.

V Uherském Brodě v úterý třiašedesátiletý muž zastřelil v restauraci Družba osm lidí. Ministr vnitra Milan Chovanec, starosta města Patrik Kunčar a představitelé policie si pak vzájemně vyčítali chyby v komunikaci.

Chovanec Kunčara kritizoval "za upovídanost". Policii vadilo třeba to, že starosta hovořil v televizi o muži ukrytém na záchodě restaurace, a mohl tak ohrozit jeho život. Starosta si následně stěžoval na to, že měl jen kusé informace od městské policie a zprostředkované zprávy od svědků, snažil se ale prý informovat obyvatele města.

V sobotu se Chovanec, Kunčar a policejní prezident Tomáš Tuhý sešli, aby si chyby v komunikaci vyjasnili.

"Řekli jsme si, že by mělo skončit jakékoli přetahování o názory, kdo je vinen, nevinen," řekl v České televizi Tuhý. Chovanec po jednání v tiskové zprávě uvedl, že účastníci schůzky debatu uzavřeli a dohodli se na spolupráci. Ministr vnitra "samozřejmě počítá" se zapojením zástupců regionů do diskuse o formách krizové komunikace s radnicemi a krajskými úřady a na toto téma začne jednat s představiteli Asociace krajů a Svazu měst a obcí, informovala mluvčí ministerstva.

Kunčar řekl, že dostal příslib opatření, na kterých by měl policejní prezident pracovat. "Probírali jsme okolnosti ohledně zásahu policie v Uherském Brodu a mého apelu na důsledné prošetření postupu policie a jeho správnosti. Byl jsem ubezpečen, že to bude prověřeno," uvedl.

V souvislosti s tím, že vrah střílel legálně drženou zbraní, prý hovořili také o zpřísnění vydávání zbrojních průkazů. "Debatovali jsme o tom, že by se mělo doplnit posuzování zdravotní způsobilosti o psychologický posudek," dodal Kunčar.

 

Související