Prezident Miloš Zeman při návštěvě Olomouckého kraje představil jeden ze svých receptů na boj s nezaměstnaností - kanál Dunaj-Odra-Labe. Podle něj by jedním z jeho hlavních přínosů v kraji byl nárůst pracovních míst.

"Je potřeba snažit se lidi, kteří třeba celou generaci žijí na sociálních dávkách, dostat do práce. Například při budování kanálu Dunaj-Odra-Labe," připomněl Zeman svůj dlouholetý plán, za který dostal v loňském roce ekologickou anticenu Ropák roku. Stavbu kanálu podpořil v úterý i slovenský premiér Robert Fico.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Velká část kanálu by vedla přes Olomoucký kraj a Zeman věří, že by díky tomu vznikla v kraji nová pracovní místa. Podle něj ale určitá skupina lidí, které označil za nepřizpůsobivé, nabízenou práci odmítá. "Neměli bychom být vůči nim velkorysí," vyzval prezident.

Vyjádřil se rovněž k pražským projektům Blanka a Opencard - řekl, že na magistrátu jsou postihováni ti, kteří se situaci snaží řešit. Místo aby postih hrozil těm, kteří projekty "zvládli". "Ta situace je absurdní," dodal.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Zeman také podpořil zaměstnance vládní agentury pro sociální začleňování, kteří vstoupili do stávky. "Já sympatizuji s těmi, kdo vstoupili do stávky, a považuji stávku za naprosto legitimní prostředek k vyjádření odporu proti nesmyslnému rozhodnutí," uvedl český prezident. Podle něj nebyl pro rozdělení agentury, která spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), žádný věcný důvod.

Zeman se v této souvislosti ostře opřel do Dienstbiera, který před pár týdny překvapivě odvolal ředitele agentury Martina Šimáčka a představil nový koncept.

"Lidé, jejichž sebevědomí je podstatně vyšší než jejich schopnosti, nesnášejí ve svém okolí, jako své podřízené, lidi, kteří jsou chytřejší a schopnější než oni sami," rýpl si Zeman do svého rivala z prezidentské volby.

Agentura pro sociální začleňování zahájila stávku v pondělí dopoledne. Druhý den ji přerušila s tím, že počká, jak dopadne schůzka s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), kde by 19. května měli společně probrat důvody protestu zaměstnanců.

Agentura působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. V příštích letech by mohla na začleňování čerpat až deset miliard korun z EU. Pracovat by mohla v sedmi desítkách míst a měla by mít stovku zaměstnanců, plánuje Dienstbier. Chystá také reorganizaci kvůli služebnímu zákonu, a to od ledna. Protestující se obávají, že změny povedou k politizaci a znemožní jim vykonávat činnost jako dosud.

Zeman se také vyjádřil k dostavbě nových bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany. "Kromě Westinghousu a Rosatomu by se mohly výberového řízení účastnit i francouzská Arriva, korejské Kepco, a jak mi teď říkal čínský prezident, není vyloučeno, že i o jednoho čínského uchazeče," prohlásil prezident.

Vedle toho Zeman navrhl, aby se jedna z olomouckých ulic pojmenovala po zdejším rodákovi Jiřím Pelikánovi, který stál v čele Československé televize v době pražského jara. Po okupaci odešel do zahraničí, kde vydával exilový časopis Listy, později se stal poslancem Evropského parlamentu. Podle olomouckého primátora Antonína Staňka (ČSSD) na tom bude město pracovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist