Položením věnců u památníku rudoarmějců na pražských Olšanských hřbitovech premiér Bohuslav Sobotka, předsedové obou komor Parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček a také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (všichni ČSSD) uctili památku zhruba 150 000 sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa.

Spolu s dalšími účastníku pietního aktu se poklonili také památce lidí, kteří položili životy při bojích o Prahu před 70 lety.

"Největší podíl na osvobození Československa v letech 1944 a 1945 měla Rudá armáda. Při osvobozování Československa zahynulo víc než 100 000 vojáků Rudé armády a já si myslím, že je na místě, abychom uctili jejich památku a připomenuli si jejich hrdinství," zdůvodnil Sobotka svoji účast na vzpomínkovém aktu.

Toho se kromě předních českých činitelů zúčastnili zástupci ambasád Ruska a dalších postsovětských republik, váleční veteráni a vojáci. Kytici karafiátů nebo šeříků přišly k pomníku položit také desítky Rusů žijících v Česku. Mnozí z nich měli oděv ozdobený tradičními černo-oranžovými svatojiřskými stužkami, které se staly symbolem hrdinství sovětských vojáků za druhé světové války, ale i proruských odpůrců západního směřování Ukrajiny.

Související