Vojáci a odbojáři obdrželi vysoká vyznamenání ministra obrany. Ocenění dostali například posmrtně legendární člen odboje Václav Morávek či bojovník z květnových dnů 1945 o Československý rozhlas Jaroslav Záruba. Celkem bylo při příležitosti výročí 70 let od konce druhé světové války vyznamenáno Kříži obrany státu a Zlatými lipami ministra obrany 13 lidí. Ocenění si převzali příbuzní nebo potomci oceněných.
Vyznamenán in memoriam byl třeba Ladislav Preininger, který bojoval za první světové války na francouzské frontě na straně západních spojenců. Byl jedním z prvních členů roty Nazdar, se kterou se před 100 lety zúčastnil bitvy u Arrasu. V boji utrpěl těžké zranění, na frontu se přesto vrátil. Po německé okupaci v březnu 1939 se zapojil do odboje. V roce 1941 byl zatčen a zastřelen.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Ocenění za něj převzala dcera Milena Freimanová. "Vzpomínám na něj samozřejmě jako na tátu. Bylo to krásné dětství," řekla novinářům. Poznamenala ale, že jí vzpomínky na dětství kazí vzpomínky na věci odehrávající se v protektorátu. Vzpomíná také, jak chodili do pankrácké věznice měnit otcovo prádlo. "Při poslední návštěvě jsme se dozvěděli, že otec už nežije," řekla.
Dalším posmrtně oceněným je Jan Budík, uznávaný konstruktér krátkovlnných rádiových stanic. Ve třicátých letech vyvíjel speciální aparatury pro československou armádu. V rámci Obrany národa se poté účastnil příprav na navázání rádiového spojení mezi domácím vojenským odbojem a exilovými orgány.
Země, která vězní své hrdiny, není svobodná, řekl Zeman na oslavě 70. výročí konce války - čtěte ZDE
In memoriam vyznamenání dostal Morávek, který se v březnu 1939 zapojil do vznikající Obrany národa. Koncem podzimu 1939 vytvořil spolu s Josefem Balabánem a Josefem Mašínem slavnou odbojovou skupinu Tři králové.
Oceněn byl také posmrtně František Bürger, který během okupace vytvořil vojenskou odbojovou skupinu "Bartoš" z řad důstojníků zaměstnaných na protektorátním ministerstvu financí. Tato skupina se na sklonku války zaměřila na přípravu povstání v Praze.
"Jsou to lidé odvážní. ... Nebyli to ti, kteří si někam sedli a zavřeli se a počkali si, jak to dopadne, a nedoháněli tu svou odvahu třeba až po tom pětačtyřicátém, ti do toho šli hned z kraje," řekl o oceněných ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Zlatou lípu získala také třeba dcera Maurice Pellého, zakladatele československého generálního štábu, za propagaci moderních českých dějin ve Francii i v Česku. Dalším oceněným je Alexej Surin, který byl nejvýznamnějším konstruktérem obrněné techniky v Československu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist