Za účasti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) byla v úterý v budově Českého rozhlasu odhalena pamětní deska se jmény dalších 81 lidí, kteří v květnu 1945 padli při obraně Československého rozhlasu.

Sobotka na vzpomínkové akci k 70. výročí Pražského povstání varoval před překrucováním dějin. Konec války v květnu 1945 pro Čechy nemá jiný výklad než osvobození, je přesvědčen.

"Vracíme se na místo, které v dějinách naší země za druhé světové války symbolizuje pozitivní zlom, na místo, které ztělesňuje osvobození, oproštění země a společnosti od totalitního zla, na místo, které je spojeno s řadou obětí a příběhů osobního hrdinství," řekl premiér v projevu před budovou rozhlasu, kde se v květnu 1945 odehrávaly líté boje, které si vyžádaly desítky životů.

"V květnu 1945 se ukázalo, jak velký počet občanů a prvorepublikových vojáků a tehdejších četníků je ochotných a připravených jít za novou demokratickou republiku bojovat. Je také důležité, že jsme to byli my sami, Češi, kdo se v posledních dnech války odhodlali chopit zbraní, aby jen trpně nevyčkávali osvobození," uvedl Sobotka, který tak jako další ústavní činitelé u budovy Českého rozhlasu položil smuteční věnec.

Při bojích o rozhlas mezi 5. a 9. květnem 1945 padlo na 170 lidí. Nová pamětní deska v budově od pondělí připomíná 81 obránců rozhlasu, na které historici přišli až v poslední době. Celkem během Pražského povstání podle nového seznamu vydaného Vojenským historickým ústavem padlo nejméně 2898 lidí.

Sobotka připomněl, že Prahu tehdy pomáhali osvobodit také Francouzi, Holanďané, Belgičané nebo Bulhaři.

"V Pražském povstání významně pomohli i tehdejší vojáci vedení generálem Vlasovem, také na jejich pomoc a příspěvek bychom neměli zapomínat," řekl desítkám účastníků pondělní vzpomínky. "Jiný výklad než osvobození pro nás konec války v květnu 1945 nemá," uvedl rovněž s tím, že není možné připustit překrucování dějin.

Související