Skutečným nebezpečím pro Česko podle tajných služeb nejsou občané, kteří by odjeli bojovat v řadách Islámského státu, ale takzvaní osamělí vlci. Tedy ti, kteří nikam neodjedou, ale radikalizují se přes internet a své názory nikde nezveřejňují.

"Je třeba zvýšit kontrolu dovnitř a nečekat, že někdo přijede," varoval na úterním semináři ve sněmovně zástupce Vojenského zpravodajství Luboš Koudelka. Podle něj je v zájmu všech zvýšit pravomoci zpravodajských služeb. "Právě na nich stojí bezpečnost," argumentoval Koudelka.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Přizvukoval mu v tom i náměstek ředitele BIS Petr Špaček. Ten zároveň uklidnil obavy z posílení možností špionů. "Na všechno je jasně stanovený postup. A když získáme větší pravomoc, tak se velmi intenzivně zvýší jeho kontrola," ujistil.

Podle něj zatím není třeba mít strach z teroristického útoku. Důvodem je specifičnost české muslimské komunity. "Má velmi silné reflexy vůči radikalizaci, protože cítí, že by jí to uškodilo," nastínil Špaček s tím, že určitou výhodou byla izolace Československa od Západu, a tím pádem i odlišný vývoj muslimské obce. "A je úkolem tajných služeb tento náskok ubránit," dodal.

I přesto se však zástupci zpravodajských služeb přiklánějí k tomu, aby došlo k novele trestního zákoníku, konkrétně paragrafu týkajícího se služby v cizích armádách. Takový návrh chtějí v dohledné době předložit poslanci Úsvitu. "Je to velice jednoduchá novelizace. Vlastně navrhujeme vložení sousloví 'jiného státního činitele'," přiblížil Martin Lank.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kromě odborníků se semináře zúčastnil i Martin Konvička z iniciativy Islám v České republice nechceme (IVČRN). Podle něj je každý, kdo se přidá k islamistům, zločincem. Sám by byl pro to, aby příslušníci IS byli souzeni podobně jako nacističtí zločinci po druhé světové válce.

Radikální islamismus totiž podle něj vykazuje mnoho shodných rysů s nacismem, Konvička dokonce použil sousloví "islámský fašismus". "Ve Völkischer Beobachter nebyly fotografie plynových komor, Islámský stát se svými zvěrstvy chlubí," připomněl.

Varoval rovněž před kvótami pro uprchlíky. Podle něj by sice Česko lidi postižené syrským konfliktem přijmout mělo, mělo by si ale velmi pečlivě vybírat. "Křesťany, jezídy, sekularizované," vyjmenoval jinak pedagog Jihočeské univerzity skupiny, které by mohly najít azyl v Česku. V opačném případě podle Konvičky, kterého mnozí považují za pravicového radikála, hrozí "zhnědnutí domácí politiky".

Proti Konvičkovi se nicméně ohradil zástupce velitelství speciálních sil Armády ČR Jan Kovanda. Ten, přestože uznává nebezpečnost radikálního islámu, varoval před zjednodušováním. "Je to o trochu složitější. Komunita se totiž na sociálních sítích umí orientovat a ví, kam zacílit. Takže nejen represe, ale je třeba mladé lidi i chránit," oponoval Konvičkovi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist