Bývalého poslance Davida Ratha obžalovaného z korupce pustili po nedělní nehodě domů z nemocnice. Ke středečnímu pokračování hlavního líčení ve své kauze ale nepřijde, protože má neschopenku, uvedl jeho advokát Adam Černý. O dalším postupu v jednání rozhodne soudce.

Lékaři Ratha podle obhájce propustili do domácího léčení. Středečního hlavního líčení se tak prý nemůže účastnit. Podle serveru Blesk.cz odjel Rath z kladenské nemocnice v autě, kde seděl na místě spolujezdce a měl zafixovanou ruku.

Soudce Robert Pacovský Černému v pondělí poté, co Rath nedorazil k hlavnímu líčení, uložil, aby ve středu předložil vyjádření, zda bude exposlanec souhlasit s konáním hlavního líčení v nepřítomnosti, či nikoliv.

Černý potvrdil, že souhlas Ratha s hlavním líčením bez něj nepředpokládá. Soudce tak může jednání odročit, nebo případ znovu rozdělit.

Kauza se týká 11 lidí. Soudce ji kvůli průtahům v únoru rozdělil na dvě části - Ratha řeší s Luciou Novanskou, která podle obžaloby organizovala údajně pochybné soutěže o veřejné zakázky, a zbývajících devět obžalovaných už počátkem dubna vyslechlo tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky.

Hlavní líčení týkající se Ratha a Novanské je naplánováno do května. Zatím není zřejmé, na jak dlouho má Rath neschopenku napsanou. Černý uvedl, že podklady dostane až ve středu.

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje spadl v neděli z kola u cyklostezky na Kladensku a byl v bezvědomí. Zasahovala u něj policie a záchranná služba.

Hlavní líčení před Krajským soudem v Praze se týká obžaloby z manipulací s veřejnými zakázkami. Rath podle vyšetřovatelů bral úplatky. Obžalobu odmítá s tím, že tendry nebylo možné ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou. Rathovi hrozí až 12 let vězení.

Související