Pražský městský soud ve středu za manipulaci s tendrem na propagaci osobností Středočeského kraje vyměřil dvouletou podmínku pro spolupracovnici bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha Šárku Alexu. Ta jako tehdejší šéfka Středočeské turistické informační služby (STIS) podle rozsudku rozdělila velký tendr na sedm menších, které pak vyhrála jedna zvýhodněná firma.

Alexa má podle rozsudku zaplatit krajskému úřadu škodu zhruba 7,8 milionu korun, která přidělením nevýhodných zakázek vznikla. Rozsudek není pravomocný. Alexa se na místě odvolala, a tak bude kauzu řešit pražský vrchní soud.

STIS v roce 2009 vypsala zakázku na projekt, který měl propagovat 57 vybraných historických osobností Středočeského kraje s výdaji téměř 13 milionů korun. Na projekt mělo jít téměř deset milionů z fondů EU. Kraj před schválením dotace STIS peníze na projekt půjčil a očekával, že finance získá zpět po proplacení dotace. Projekt ale nakonec nebyl z evropských peněz podpořen a kraji vznikla škoda téměř osm milionů korun.

Alexa podle obžaloby rozdělením velkého tendru na menší snížila předpokládanou hodnotu veřejné zakázky a nemusela vypsat otevřené výběrové řízení.

Soutěže se podle obžaloby mohly zúčastnit pouze firmy, které Alexa sama vybrala. Všechny tendry podle spisu vyhrála firma HZ group. Tím se podle obžaloby dopustila porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku, protože zamezila případným dalším uchazečům, aby se soutěže zúčastnili, a úmyslně zvýhodnila jiné firmy.

Soud se názorem obžaloby ztotožnil a považoval její vinu za prokázanou. Podle předsedkyně trestního senátu Marie Markové způsobila středočeskému krajskému úřadu škodu vědomě. "Zakázku znala a věděla, jak má postupovat," uvedla Marková. Alexe hrozilo až osm let vězení.

Alexa vinu odmítala a tvrdila, že plnila úkoly od představenstva STIS. "Skutečně jsem nic neprovedla a o ničem jsem nerozhodovala," řekla Alexa při závěrečné řeči. Podle jejího advokáta Jaroslava Ortmana se tvrzení obžaloby neprokázalo. "I ve válce nasazují život vojáci, a nikoliv generálové," prohlásil Ortman. Podle něj nemohla Alexa na rozdíl od představenstva tendr ovlivnit.