Prezidentova kancléře Vratislava Mynáře rozčílil rozhovor Hynka Kmoníčka pro Hospodářské noviny, v němž šéf zahraničního odboru mluvil o tom, že všechny Zemanovy výroky nesmíme brát tak vážně.

Aby Mynář do budoucna zabránil podobným "excesům", zakázal pracovníkům kanceláře samostatně komunikovat s novináři, pokud jim to sám nepovolí.

"Od úterý 21. dubna budou veškeré žádosti médií o rozhovor, reportáž či článek podléhat výhradně souhlasu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. V případě schválení žádosti vedoucím KPR budou veškeré mediální výstupy podléhat autorizaci ředitele odboru tiskového Jiřího Ovčáčka," píše Vratislav Mynář v "nařízení vedoucího Kanceláře prezidenta republiky", které rozeslal všem ředitelům odborů na Hradě.

Na dotaz, proč k takovému kroku přistoupil, odpověděl: "Jde o dávno platnou systémovou věc pro preciznější komunikaci. Já to jenom připomenul a precizoval. Určitě se nejedná o nedůvěru v pracovníky KPR," dodal kancléř.

Zkušený diplomat Kmoníček v rozhovoru po Hospodářské noviny svérázně vysvětloval, jak se mu líbí role člověka, který musí hasit nebo obhajovat prezidentovy výroky.

"Já musím říct, že ty diplomaticky sporné výroky málokdy vycházejí z toho, že bych čelil nějakému jasnému politickému úmyslu, analýze, plánu. Dokonce bych řekl, že kdyby devadesát procent z nich bylo skutečným záměrem, tak bych měl profesionální problém," řekl Kmoníček.

Dodal, že za to mohou některé "nesmyslné dotazy" občanů na prezidenta, kteří se ho ptají v kulturních domech. "Prezident prostě s těmi lidmi diskutuje a řekne svůj vlastní, okamžitý názor. To neznamená, že má takový plán. Na ne úplně smysluplný dotaz nemůžete dát smysluplnou odpověď, pokud nechcete jít do dvouhodinové přednášky. Takže se dopustíte zkratky nebo bonmotu," vysvětloval ředitel zahraničního odboru.

Když v pátek rozhovor v HN vyšel, nejprve se ozval tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. "Pan ředitel Kmoníček evidentně zabrousil při rozhovoru s novináři do své oblíbené břitké ironie. Ale teď vážně. Neexistují hloupé otázky, říká často pan prezident, který si právě dotazů občanů, které zaznívají při návštěvách regionů, velmi váží. A také na tyto dotazy pan prezident s veškerou vážností odpovídá," reagoval Ovčáček.

Večer pak v České televizi Kmoníčka kritizoval také Mynář. "Já to chápu jako určité nedorozumění a trošku nešťastné. Nejdřív musím říct, že Hynek Kmoníček je obrovským odborníkem na zahraniční politiku, ale těch vlastních výjezdů do krajů, respektive té vnitrostátní politiky účasten tolik není. To znamená, on s námi nejezdí. Já jsem účasten těch krajských výjezdů, znám stanovisko pana prezidenta, není hloupých otázek, jenom hloupých odpovědí a tam, kde já jsem účasten, se lidé tématy velmi intenzivně zabývají a ptají se. Důkazem toho jsou ty otázky na pana prezidenta. Já jsem tam žádné z nějakých příliš hloupých otázek nezaznamenal. Takže myslím, že to bylo nešťastné vyjádření pana Hynka Kmoníčka," řekl Mynář.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist