František Čuba zřejmě i po půl roce v parlamentu pořád zjišťuje, jaké má senátor možnosti. Jinak si nelze vysvětlit, že na dosavadních sedmi schůzích Senátu hvězda Strany práv občanů (SPO) a oblíbenec prezidenta Miloše Zemana ani jednou nepromluvil a vůbec nic nenavrhl.

Devětasedmdesátiletý doyen horní komory tím zaskočil i své stranické kolegy. "Franta Čuba je samozřejmě velká osobnost, ale musím přiznat, že jsme od něj v Senátu čekali víc. Jsme z toho docela rozčarovaní. Samozřejmě má svůj věk, ale věděl, do čeho jde. Čekali jsme, že bude aktivnější alespoň ve svém oboru, v zemědělství," říká předseda SPO na Zlínsku František Macháček.

A šéfku zemanovců v sousedním Uherském Hradišti Hanu Petrželkovou informace, že Čuba dosud v parlamentu nepromluvil, zcela zaskočila. "To jsem vůbec netušila. Nevím, co na to říct. Poradím se s kolegy a ozvu se vám zpět," rychle ukončila hovor Petrželková.

Sehnat vyjádření samotného Čuby je nemožné. Od loňského října, kdy byl zvolen senátorem za Zlínsko, neposkytl žádný rozhovor do médií.

"Nejdřív musím zjistit, jaké má senátor možnosti," odbýval jeho asistent Ivan Adámek dotazy žurnalistů, kteří se Čubu marně snažili zachytit mezi kantýnou a jednacím sálem ve Valdštejnském paláci.

Adámek říká, že nyní je František Čuba v rekonvalescenci po operaci šedého zákalu. "Ale jinak je aktivní ve výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu," upozorňuje Adámek.

Ne že by nechodil - z devíti jednacích dní byl dvakrát omluven, jinak přítomen. Jenom prostě nevystupuje. František Čuba akorát formálně připojil svůj podpis pod návrh zákona o omezení koncesionářských poplatků pro Českou televizi, s nímž přišel jeho stranický šéf, senátor Jan Veleba.

Stejně jako Čuba nepromluvili za půl roku v horní komoře další čtyři z 27 nově zvolených senátorů: bezpartijní Zbyněk Linhart, lidovec Jiří Carbol a Jaroslav Malý s Marií Třískovou zvolení za ČSSD.

Nikdo z nich nicméně nevzbuzoval takové naděje a očekávání voličů jako právě bývalý předseda legendárního JZD Slušovice. Ve druhém kole voleb dokázal na Zlínsku porazit bývalou místopředsedkyni Senátu Alenu Gajdůškovou z ČSSD.

Už v kampani Čuba nebyl téměř vůbec vidět a dokonce se vyhnul plánovanému duelu se soupeřkou Gajdůškovou. Je tedy možné, že Čubovým voličům ani dnes nevadí, že jejich favorit není vidět a nic nedělá.

"Prohrála jsem s jakousi virtuální legendou a vzpomínkovým optimismem," nese Gajdůšková dodnes těžce porážku.

Čubovo nicnedělání v Senátu nejde jednoduše svádět na jeho věk či zdravotní stav, protože má řadu dalších aktivit. V politice je zároveň radním ve Zlínském kraji, prezidentovým poradcem – a také se s chutí pouští do nového podnikání.

S partnery rozjíždí takzvanou akvaponii, což je forma zemědělské produkce spojující ve skleníku chov ryb a pěstování zeleniny.

Obdivovatel "slušovického zázraku" Miloš Zeman rád Čubu přirovnává k Baťovi. Teď by ho ovšem měl spíše kritizovat. Prezident si totiž při svých tour po regionech rád dělá legraci z "líných" politiků: "Jsou poslanci, kteří za čtyři roky ani jednou nepromluví, nevystoupí ve sněmovně, nepředloží žádný návrh zákona," říkal Zeman nedávno ve Dvoře Králové.

Příště tedy může Miloš Zeman doplnit, že takoví se najdou i mezi senátory.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist