Bohuslav Sobotka vyjádřil po pondělním jednání české a polské vlády v Praze své stanovisko k tragédiím ve Středozemním moři. Podle něj musí EU usilovat o stabilizaci zemí, odkud uprchlíci přicházejí. Uvedl také, že Česko je připraveno zvýšit pomoc uprchlíkům.

Při víkendové tragédii v moři u libyjského pobřeží zemřely stovky lidí – podle některých zdrojů by se počet mrtvých mohl pohybovat až kolem 900. Stovky migrantů zahynuly i v minulém týdnu.

"To, k čemu dochází ve Středozemním moři, to je skutečně série obrovských neštěstí a lidských tragédií. Umírají tam desítky, někdy stovky lidí a to je věc, která samozřejmě nemůže nechat nikoho v Evropě klidným," řekl Sobotka na tiskové konferenci.

Evropská unie by se podle něj měla soustředit na stabilizací zemí, ze kterých nebo přes které uprchlíci jdou. Především by podle něj osmadvacítka měla usilovat o zprostředkování míru v Libyi, odkud do Evropy směřují tisíce lidí. "Bez toho si nelze představit, že se ten proud uprchlíků, který přichází z Afriky, zpomalí nebo zastaví," podotkl.

Nejlepší je podle ministerského předsedy pomoc na místě, aby se místním obyvatelům vytvořily lepší podmínky k životu. "Česká republika poskytuje přímo pomoc celé řadě uprchlických táborů a jsme připraveni v rámci evropské solidarity tuto naši pomoc navýšit," uvedl dále. Znovu také odmítl myšlenky na zavedení kvót pro přijímání uprchlíků v rámci EU.

Také podle polské premiérky Ewy Kopaczové nemůže Evropská unie před tím, co se děje ve Středozemí, zavírat oči a říkat, že se nic neděje. Hovořila o lepší kontrole hranic, ale i pomoci s rozvojem v zemích severu Afriky, odkud do Evropy směřuje velká část uprchlíků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist