Zhruba sedm desítek syrských uprchlíků získá azyl v České republice. Jde především o děti, které budou ošetřeny v tuzemských nemocnicích. Do ČR přicestují se svými rodinami.

S návrhem na udělení azylu ve středu souhlasila vláda, řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vhodné kandidáty česká strana vytipuje v příštích měsících z uprchlíků v Jordánsku. Před jejich případným přesídlením je prověří české bezpečnostní složky.

Vláda zároveň souhlasila s vytvořením programu pro pomoc uprchlíkům přímo v oblastech s ozbrojenými konflikty, humanitárními či přírodními katastrofami. Česko na něj uvolní až 100 milionů korun ročně. Pro letošní rok by se měl program týkat především Blízkého východu, který je zasažen konfliktem v Sýrii.

"Je to humanitární akt, není to snaha vlády o začátek velké vlny přijímání uprchlíků," řekl k azylu pro Syřany ministr Chovanec, jehož resort bude náklady na přesídlení hradit.

Pro návrh podle něj hlasovali všichni přítomní ministři. Všem přesídleným Syřanům by měla ČR poskytnout mezinárodní ochranu formou azylu a důkladnou zdravotní a sociální asistenci po příjezdu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že podobné počty uprchlíků jako Česko přijímají i další země podobné velikosti. Bezpečnostní prověrka rodin je podle něj otázkou příštích měsíců, program by se měl uskutečnit ještě letos.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se nechal slyšet, že do budoucna by Česko mohlo přijmout až stovky uprchlíků. Jedním z dilemat podle něj bude, zda vybírat uprchlíky i podle jejich náboženství. Různá vyznání přitom podle Bělobrádka přinášejí různá rizika.

Vnitro ve spolupráci s bezpečnostními složkami vytvoří nyní kvůli přesídlení speciální pracovní skupinu. Ta by měla vybrat uprchlíky vhodné k přesídlení do ČR a důkladně je prověřit, kromě toho bude mít rovněž právo veta nad jednotlivými kandidáty k přesídlení. Členové pracovní skupiny budou poté monitorovat integraci uprchlíků do české společnosti. Na výběru vhodných kandidátů se budou podle ministra podílet i české lékařské týmy, které v Jordánsku působí v rámci humanitárního projektu MEDEVAC.

Podle Chovance by měli být vybráni lidé, kteří mají šanci zapadnout do české společnosti. Pokud budou chtít, budou moci v Česku zůstat natrvalo.

"Otázka náboženství nebo vzdělání přitom samozřejmě patří k parametrům, které budeme zohledňovat," uvedl. Připomněl také, že podobným způsobem byli v minulosti do Česka přesídleni lidé z Barmy či z Bosny a Hercegoviny.

Vláda rozhodla také o vytvoření programu pro pomoc uprchlíkům. Jeho cílem je pomáhat jim přímo v místech, kam museli přesídlit. Za peníze z programu by měli dostat ochranu či zdroj obživy. Podle Chovance bude až 100 milionů korun určeno i na budování uprchlických táborů či lékařskou pomoc. Bělobrádek ve středu poznamenal, že by do budoucna částku rád navýšil na dvojnásobek.

Sýrii sužuje už několik let válečný konflikt. Podle zprávy OSN před ním do ciziny uprchly tři miliony lidí. Západní státy se zavázaly, že přijmou na 100 000 syrských uprchlíků.

Chovanec již dříve na jednání v Bruselu prohlásil, že Česko není z bezpečnostních a technických důvodů na tisícovky běženců připraveno. Řekl ale, že by republika mohla přijmout vybrané nemocné syrské děti a jejich rodiny. Podle Chovance chce ČR pomáhat hlavně v zemích, které se Sýrií sousedí.

Opoziční TOP 09 míní, že Česko může přijmout stovky syrských uprchlíků.

Středeční rozhodnutí vlády udělit azyl syrským rodinám kritizují ODS a Úsvit. Naopak neziskové organizace a Mladí zelení to vítají a žádají férový výběr rodin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist