Ministerstvo vnitra podalo ve čtvrtek trestní oznámení na ostravskou firmu ha-vel internet a jejího jednatele Pavla Halfara pro podezření z trestného činu podvodu. Firma vyhrála zakázku na informační technologie zajišťující datové a internetové služby pro čtyři krajská policejní ředitelství.

Podle vnitra se mohla dopustit podvodu, protože nedodala tak kvalitní technologie, jak se zavázala, uvedl náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Jaroslav Strouhal.

"Společnost se zavázala, že ve všech lokalitách zajistí technologii o frekvenčním pásmu 10,5 GHz, případně bezdrátovou technologii ve frekvenčním pásmu 17 GHz. Místo toho použila naprosto nedostačující bezdrátovou technologii v pásmu 5 GHz, tedy negarantovanou Wi-Fi technologii. Jednáním společnosti jsme byli uvedeni v omyl a byla nám způsobena škoda," dodala Lucie Nováková, ředitelka odboru tisku ministerstva.

Firma podle Strouhlala vyhrála několik zakázek a při namátkové kontrole se nedávno přišlo na nesrovnalosti v souvislosti s instalací technologií pro krajská policejní ředitelství. "Bylo zjištěno, že zařízení, která mají zajišťovat technické služby, neodpovídají zadání a nabídce uchazeče. Byly dodány technologie o řád horší," řekl Strouhal.

Firma kritiku odmítá a tvrdí, že služby poskytuje v souladu se smlouvou. Jednatel společnosti Pavel Halfar ve čtvrtek uvedl, že se o podání trestního oznámení dozvěděl z médií a jeho text zatím nemá k dispozici. "Těžko se tak k tomu vyjadřuje. My jsme jednoznačně přesvědčeni, že služby poskytujeme v souladu se zadávací dokumentací, podepsanou smlouvou a jednoznačně se budeme bránit všemi právními prostředky," uvedl. Uživatelé služeb jsou podle něj navíc s jejich fungováním spokojeni. 

Společnost ha-vel internet prý vede s ministerstvem vnitra dlouhodobé spory o tom, co bylo či nebylo v zadávacích dokumentacích, které jsou podkladem pro výběrová řízení. "Jsem skálopevně přesvědčen, že je pravda na naší straně," doplnil Halfar.

Finanční výši údajně podezřelých zakázek nebo výši způsobené škody náměstek ministra neupřesnil. "Ministerstvo vnitra má objednaný znalecký posudek, který korektně stanoví výši skutečné škody," dodal Strouhal. Trestním oznámením by se podle něj měli zabývat žalobci a policisté v Ostravě, kde je sídlo firmy.