Bývalý premiér Petr Nečas po jednání soudu řekl, že jeho tehdejší manželku Radku Nečasovou nikdo nesledoval. A k porušení zákona tak podle něj nedošlo.

Žalobci si ale dál stojí za svým. Podle státního zástupce Rostislava Bajgera se expremiér snažil touto výpovědí pomoct jen své současné manželce Janě Nečasové, která je v této kauze údajného zneužití vojenské tajné služby obžalována. Hrozí jí až pět roků vězení.

"Byla to velmi pečlivě připravená výpověď s cílem vyvinit svou manželku a další obžalované," uvedl Bajger. "Náš názor je jednoznačný. Toto není jediný důkaz, který trestnou věc dokazuje. Ať už jde o odposlechy, listinné důkazy nebo výpověď svědků," podotkl.

Nečas vypovídal přes tři hodiny. Co ale přesně řekl, není jasné, protože soudní síň zůstala opět před veřejností uzavřena kvůli utajovaným informacím. "Já jsem vypovídal pravdu a nic než pravdu. A tím pádem mohu zopakovat to, co říkám od roku 2013, že podle mého přesvědčení k žádné nezákonné činnosti nedošlo," prohlásil Nečas poté, co opustil soudní síň.

Výpověď potěšila i obžalované. "Pravdivě popsal okolnosti případu, velice naboural obžalobu," řekl o slovech Nečase bývalý ředitel rozvědky Ondrej Páleník, který stejně jako Nečasová čelí žalobě.

Podle Bajgera ale bývalý premiér přiznal, že Vojenské zpravodajství zahájilo sledování na jeho pokyn. "Byla to informace, kterou Vojenské zpravodajství bylo povinno prověřit," uvedl Páleník.

V takovém případě by mohl být Nečas obviněn, protože k tomu neměl zřejmě pravomoc. "Tyto otázky budeme řešit, až po pravomocném skončení tohoto trestního řízení," odpověděl Bajger na dotaz, zda bývalého premiéra obviní.

Tehdejší předseda vlády strach nemá. "K žádné nezákonné činnosti podle mého přesvědčení nedošlo, tudíž nemohu být stíhaný já ani další obžalovaní," prohlásil Nečas.

Nečas dorazil krátce po deváté hodině, novinářům, kteří na něj před budovou čekali, nic neřekl. Přišel sám, Jana Nečasová se z jednání pro tento týden kvůli nemoci omluvila. Její advokát Eduard Bruna již dříve řekl, že Nečas chce před soudem vypovídat.

První Nečasova výpověď

Nečas odmítl vypovídat při výslechu před policií a řekl, že si vysvětlení nechá pro nezávislý soud. Kauza je podle něj vymyšlená a politická. Veřejnost se o případu dozvěděla v polovině června 2013, kdy policie zadržela Nagyovou a další vysoce postavené úředníky. Kauza vedla k pádu vlády. Později se s Nagyovou oženil.

Na podzim roku 2012 podle obžaloby zařídila Nagyová sledování Radky Nečasové, přičemž důvodem prý byly osobní zájmy - chtěla údajně získat kompromitující materiály kvůli svému tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem. Následující rok na jaře ještě nechala podle státního zastupitelství sledovat některé pracovníky Úřadu vlády.

Advokát Jany Nečasové Bruna již dříve řekl, že jeho klientka údajně chtěla akcí chránit Nečasovu rodinu, protože se k ní dostaly informace o jejím ohrožení. Radka Nečasová se prý zřejmě mohla dostat do vlivu jehovistů.

Dále jsou v případu obžalováni dva bývalí ředitelé rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci. Vojenští důstojníci tvrdí, že akce nebyla sledováním, ale že operativci prověřovali podezření týkající se rodiny premiéra, které přišlo "z nejvyšších míst".