Soud v úterý vyslechl v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, zástupce ředitele Vojenského zpravodajství (VZ) Libora Jílka. Výpověď se kvůli utajovaným informacím odehrála bez veřejnosti.

Podle státních zástupců Jílek potvrdil verzi jejich obžaloby a údajně neměl informace, o kterých obhajoba uvádí, že je měl.

Týkají se údajného sledování bývalé manželky expremiéra Petra Nečase Radky. Obhájci naopak tvrdí, že Jílek potvrdil jejich verzi.

Jílek vypovídal před Obvodním soudem pro Prahu 1 za zavřenými dveřmi zhruba tři hodiny. Výslechy se v případě utajovaných informací protahují mimo jiné kvůli tomu, že se musejí postupně zapisovat na psacím stroji, protože se nesmějí nahrávat. Výpověď se také zdržela kvůli poruše na psacím stroji. Zástupce šéfa vojenské tajné služby s novináři nehovořil.

Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, po výslechu řekl, že svědek potvrdil verzi obžaloby. Původně byl Jílek údajně předvolaný jako svědek obhajoby.

"Bohužel pro obhajobu se v podstatě změnil ve svědka obžaloby a v ničem verzi, kterou prezentovala obhajoba, nepodpořil," dodal Bajger. Podle něj "neměl informace, o kterých obhajoba tvrdí, že je měl".

Podle advokáta Nečasové Eduarda Bruny záleží ohledně Jílkovy výpovědi na úhlu pohledu. "Žalobci si myslí, že určité věci jim byly potvrzeny. I to je pravda. My si myslíme, že jsme hodně posílili, a to je taky podle mě pravda," řekl obhájce.

Jílek podle něj potvrdil hlavně, že "nedošlo k žádné nezákonnosti".

Podle obžaloby zařídila na podzim roku 2012 tehdy Nagyová sledování manželky premiéra Radky Nečasové kvůli osobním zájmům - chtěla prý získat kompromitující materiály kvůli svému tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem.

Údajně nechala ještě následující rok na jaře sledovat některé pracovníky Úřadu vlády.

Policie zadržela Nagyovou a další vysoce postavené úředníky v polovině června 2013. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil.

Advokát Bruna již dříve řekl, že jeho klientka údajně chtěla akcí chránit rodinu Nečase, protože se k ní dostaly informace o jejím ohrožení. Radka Nečasová se prý zřejmě mohla dostat do vlivu jehovistů. Nečasova exmanželka vypovídala před soudem v pondělí a uvedla, že ji žádná sekta nekontaktovala a sledování si nevšimla.

Kromě Nečasové jsou obžalovaní dva bývalí ředitelé rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Páleník řekl, že Jílkova výpověď potvrdila verzi obhajoby.

"Především vyvrátil všechny odborné nesmysly a lži pana generála Pilce a ukázal soudu, jakým způsobem pracuje Vojenské zpravodajství a kde je vlastně pravda," dodal.

Bývalého pověřeného šéfa VZ a nynějšího náčelníka vojenské kanceláře prezidenta Rostislava Pilce vyslechl soud v březnu. Páleník tehdy namítal jeho "odbornou negramotnost". Údajně nezná ani základní řídicí dokumenty rozvědky. Pilc vypovídal rovněž s vyloučením veřejnosti a s novináři nemluvil.

Ve středu by měl v případu vypovídat Nečas. Právě jeho výslech by mohl být zásadní, protože není jasné, kdo sledování nařídil. Páleník ve své výpovědi už dříve řekl, že to byl právě Nečas. Expremiér odmítl vypovídat před policií a vysvětlení chce podat u soudu. Dříve řekl, že případ je vymyšlený a jde o politickou kauzu.

Čtveřici obžalovaných hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci. Vojenští důstojníci tvrdí, že akce nebyla sledováním, operativci prý prověřovali podezření týkající se rodiny premiéra, které přišlo "z nejvyšších míst".

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů týkajících se Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je bývalá významná vládní úřednice pojítkem mezi několika kauzami.

Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty.

Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.