Občanská demokratická strana (ODS) dala kvůli staršímu úvěru do zástavy část svých regionálních sídel - takzvaných modrých domů. Uvedly to pondělní Lidové noviny (LN).

Deník píše, že z údajů dostupných v katastru nemovitostí vyplývá, že ODS si půjčovala od společnosti RMS Mezzanine, která je zástavním věřitelem strany. Firmu prý "přes kyperskou skořápku" ovládá slovenský podnikatel a lobbista blízký česko-slovenské finanční skupině J&T Boris Procik, který zástavu domů potvrdil. "Mohu říci, že jde zhruba o osm až dvanáct objektů. Obchodní detaily ale sdělovat nechci," citují ho LN.

Tisková mluvčí ODS Jana Havelková deníku řekla, že úvěr byl sjednán v roce 2009. Loni si strana podle novin vymohla snížení úroků a úvěr za to od té doby kryje právě nemovitým majetkem. "Poskytovatel úvěru je společnost kotovaná na Burze cenných papírů Praha. Za působení Petra Fialy v čele ODS nebyly přijaty nové úvěry, navíc došlo ke snížení úrokových sazeb," řekla mluvčí.

Nemovitosti byly podle listu zaplombovány v druhé polovině března. Právní úkon se týká sídel krajských organizací v Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Ústí nad Labem, Jihlavě a Ostravě, uvádí deník.