Armáda by mohla obnovit odvody, které by se nově týkaly i žen. Počítá s tím návrh novely branného zákona, který ve středu schválila vláda. Změna však neznamená obnovení základní vojenské služby.

Dále vláda schválila více peněz členům aktivních záloh armády, hlavně studentům. Armáda si od této změny slibuje více nových členů aktivních záloh. "Záložáci" by také mohli být nově vysíláni do zahraničních misí, kam dosud jezdí pouze vojáci z povolání. 

Armáda chce do řad aktivních záloh lákat především vysokoškolské studenty. "S ohledem na jejich věk, vzdělání, a tím perspektivu budoucího využití případně i ve služebním poměru vojáka z povolání, i jejich sociální postavení jsou velmi vhodnou a důležitou cílovou skupinou," píše se ve vládním materiálu. Studenti by proto měli dostávat místo měsíční tisícikoruny za každý semestr 10 tisíc korun. Tedy ročně o osm tisíc korun více než ostatní členové záloh.

Vláda poté odložila rozhodnutí o květnové cestě prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Na příštím zasedání má ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předložit podrobnější informace o programu cesty.

Sobotka: Není vhodné blokovat prezidentovu cestu

Předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka nepokládá za vhodné, aby vláda zablokovala prezidentovi Miloši Zemanovi cestu do Moskvy. Řekl to ve čtvrtek poslancům v rámci interpelací. Uvedl mimo jiné, že neschválení cesty na květnové oslavy výročí konce druhé světové války by způsobilo "určitý skandál", který by mimo jiné poškodil vnímání ČR navenek.

Premiér tak reagoval na dotaz někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která poukázala na to, že Zeman se oslav zúčastní po boku zástupců "totalitářských vražedných režimů" typu severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Zdůrazňoval, že Zeman jede do Moskvy uctít památku vojáků, kteří se zasloužili o osvobození Československa v roce 1945. Moskevská akce podle něj bude v podobném formátu, jakou byla už v době rusko-ukrajinského konfliktu loňská připomínka vylodění spojenců v Normandii, na němž byl Zeman s ruským prezidentem Vladimírem Putinem nebo německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Podle Sobotky se názory ministrů na cestu různily, a proto se vláda jednomyslně rozhodla debatu o jejím schválení přerušit. Lidovci už předem hrozili, že ji nepodpoří, bude-li v prezidentově programu účast na vojenské přehlídce. 

Šéfovi hnutí ANO a vicepremiérovi Andreji Babišovi. Naopak Sobotka ještě před schůzí vlády prohlásil, že ministři za ČSSD Zemanovu cestu do Moskvy blokovat nebudou.

Stanovisko Zemana potvrdil ve čtvrtek na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Stanovisko prezidenta republiky je neměnné: 9. května v Moskvě uctí památku padlých při osvobozování ČSR. Počítáme se všemi variantami vývoje," napsal. Později na dotaz, zda mezi těmito variantami je i to, že by si prezident cestu platil ze svého, mluvčí uvedl, že to "nechává absolutně bez komentáře".

Ano novele trestního řádu a zákoníku, ne návrhům opozice

Vláda také schválila návrh novely trestního řádu a trestního zákoníku, který má mimo jiné motivovat k oznamování korupce. Novela počítá například s tím, že policie dočasně odloží trestní stíhání člověka, který oznámil korupci, pokud slíbil nebo poskytl úplatek jen proto, že o něj byl požádán, a zároveň to nahlásil bez zbytečného odkladu.

Mezi základní cíle novely patří také úprava pravidel pro trestní stíhání poslanců, senátorů nebo soudců a zavedení trestnosti i u přípravy krácení daně.

Upravuje trestní stíhání bývalých poslanců poté, co jim skončí mandát, a tedy ztratí imunitu. Policie by měla mít možnost, aby zajistila důležité důkazy a "schovala" je na pozdější dobu. Pak by mohla policie stíhání pouze přerušit do doby, kdy bude moct být dotyčný opět stíhán, tedy například po uplynutí poslaneckého mandátu. 

Vláda podle očekávání odmítla návrhy opoziční ODS na zrušení daně z nabytí nemovitostí a úpravu stavebního spoření, která by rodičům umožnila vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu.

Vládní legislativci obhajovali současnou úpravu tím, že souhlas soudu má zajistit, aby se s majetkem nezletilého neplýtvalo a rodiče s jeho penězi nakládali v jeho zájmu. V minulosti už se totiž podle vládních právníků stalo, že rodiče ukončili smlouvu o stavebním spoření předčasně a dítě přišlo o státní podporu i o úroky.