Čerstvá diplomatická roztržka mezi českým prezidentem Milošem Zemanem a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem odráží zvětšující se propast mezi hlavou malého státu Evropské unie na straně jedné a politiky, spojenci a veřejností v jeho vlastní zemi na straně druhé, napsal americký list The Wall Street Journal.

Rozepře si všímají i další zahraniční média – německý deník Der Spiegel ve svém článku naznačil, že Zemanovy cestovní plány poškodily vztahy mezi Českou republikou a USA.

Český prezident v neděli serveru Parlamentní listy řekl, že americký velvyslanec v ČR má dveře na Hrad zavřené.

Reagoval tak na Schapirovu kritiku prezidentovy chystané květnové cesty do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. "Nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem," prohlásil Miloš Zeman.

Americký list zmiňuje, že proruský prezident České republiky bude pravděpodobně jedinou západní hlavou státu, která bude na květnové přehlídce v Moskvě stát po boku ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského vůdce Kim Čong-una.

"Většina západních vůdců se pravděpodobně akce nezúčastní kvůli ruské anexi Krymu a podpoře, kterou Rusko poskytuje rebelům na východě Ukrajiny. Německá kancléřka Angela Merkelová ruskou metropoli navštíví až 10. května, tedy den po přehlídce," napsal The Wall Street Journal. Podle ruských médií nicméně z EU dorazí ještě nejvyšší představitelé Kypru a Řecka.

Český prezident Miloš Zeman uvedl, že americký velvyslanec není vítán v jeho sídle na Pražském hradě, informuje server britské televizní stanice BBC.

Jak dodává, zjevná urážka následuje po výrocích amerického velvyslance Andrewa Schapira, který zkritizoval prezidentovo rozhodnutí zúčastnit se chystané vzpomínkové akce v Moskvě u příležitosti konce druhé světové války. "Několik světových vůdců ceremonii bojkotuje kvůli ruské roli v konfliktu na Ukrajině. Zeman je považován za člověka, který má, pokud jde o toto téma, větší pochopení pro Rusko," uvádí BBC.

Schapiro v pondělí na Zemanova slova reagoval s tím, že je mu líto, že se prezidenta jeho vyjádření dotklo.

"Očekával bych, že jakožto někdo, kdo tvrdí, že si váží přímočarého jednání, prezident ocení mou upřímnost," uvedl americký diplomat. Zopakoval, že není na něm, aby české hlavě státu říkal, kam by měla jezdit. Zároveň ale potvrdil, že na svém dřívějším vyjádření trvá.

"Rozumím tomu, že chce vzdát hold obětem druhé světové války. Nicméně si myslím, že by bylo nešťastné, kdyby se prezident Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z Evropské unie zúčastnil vojenské přehlídky v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují sousední zemi," uvedl Schapiro, který je nyní na velikonočním víkendu ve Spojených státech.

"Cením si dobrých pracovních vztahů s kýmkoli a chci, aby věděl, že mé dveře mu zůstanou otevřené. A českému národu bych rád vzkázal, že vláda USA i Američané si váží našich partnerských a spojeneckých vztahů více než kdy jindy," napsal Schapiro v prohlášení.

Sobotka: Zemanova reakce nebyla adekvátní

Reakci prezidenta Miloše Zemana na poznámky velvyslance USA Andrewa Schapira komentoval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Já bych přirozeně uvítal, kdyby přístup pana prezidenta obecně k zahraniční politice a k diplomacii byl o něco více profesionální. Domnívám se, že jeho reakce nebyla adekvátní vzhledem k tomu, jak se vyjádřil americký velvyslanec," řekl premiér.

Také další politici míní, že Zeman nepostupoval tak, jak by v diplomacii měl.

"Svým výrokem opět prokázal, že mu chybí takt a diplomatické myšlení. Vyzývám proto vládu, aby znovu zvážila podporu prezidentovy cesty do Moskvy," sdělil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Doplnil, že dveře do Senátu zůstávají Schapirovi otevřené.

"Prezident mohl reagovat neveřejně, jak je v diplomacii zvykem. Jeho vyjádření poškozuje naše vztahy se Spojenými státy, které jsou klíčovým spojencem České republiky. Incident navíc potvrzuje pověst českého prezidenta jako jednoho z hlavních obhájců Kremlu a jeho politiky," uvedl bývalý eurokomisař a nyní europoslanec Pavel Telička (ANO).

"Kritika prezidentovy plánované moskevské cesty z úst amerického velvyslance je sice neobvyklá, ale vzhledem k agresivní ruské politice a propagandě velmi případná a s přihlédnutím k použité formulaci ještě mírná," dodal.

Podle ruského ministerstva zahraničí dělá Zemanovi jeho stanovisko čest

Slovní přestřelka mezi Pražským hradem a velvyslanectvím USA v Praze má ohlas rovněž v ruském tisku a na sociálních sítích. Podle ruského ministerstva zahraničí dělá Zemanovi jeho stanovisko čest.

"Pádná odpověď českého prezidenta velvyslanci USA! Věrnost památce sovětských vojáků, kteří padli v boji s fašismem, dělá Miloši Zemanovi čest," napsal na Twitteru zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov.

K polemice mezi Zemanem a americkým diplomatem se v pondělí na Twitteru vyslovil i šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov, který výroky Shapira označil za hysterické.

"Soudě podle hysterie velvyslance USA v Česku je Washington kvůli cestám západních vůdců 9. května do Moskvy nervózní. Bojí se, že se izolace Ruska nepovede," napsal Puškov.

Sporu mezi českým prezidentem a velvyslancem USA se v pondělním komentáři věnuje moskevský list Argumenty i fakty (AiF). Píše, že Zemanovo rozhodnutí cestovat do Moskvy podporuje absolutní většina českých občanů. Česká vláda podle AiF se "zaťatými zuby" uvolnění výdajů na financování Zemanovy cesty už schválila. Kabinet ale zřejmě prezidentovu cestu do Moskvy schválí až na středečním zasedání.

"Schapiro se aktivně setkával s českými politiky, kteří sdílejí stanovisko Washingtonu. V důsledku toho se v českých médiích začalo mluvit o přípravě 'pražského Majdanu'," napsal ruský list s narážkou na loňské demonstrace v Kyjevě, které vyústily ve svržení tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

"Schapiro nejen nedosáhl svého cíle, ale ještě se ocitl v situaci velvyslance, s nímž se hlava státu nechce bavit. Je třeba zvážit změnu povolání," konstatoval AiF.

Na oslavy, které 9. května vyvrcholí vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí, rozeslalo Rusko 68 pozvánek.

Podle pondělních nových zpráv ruského tisku je jistá přítomnost prezidentů České republiky, Běloruska, Kazachstánu, Tádžikistánu, šéfů separatistické Abcházie a Jižní Osetie, prezidentů Indie, Číny, Jižní Afriky, KLDR, Vietnamu a Kuby.

Očekávají se i vůdci povstaleckých území na východě Ukrajiny. Z evropských státníků se ruská média zmiňují kromě Zemana jen o prezidentovi a premiérovi Řecka. Dříve se v seznamu hostů objevovalo i jméno kyperského prezidenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist