Cesta prezidenta Miloše Zemana do Vatikánu se neuskuteční na pozvání papeže, jak prezident říká. Hlava katolické církve nikoho, ani nejvýznamnější světové státníky, nezve, řekl ČTK vysoce postavený zdroj z církevních kruhů. Podle něj je Zemanova cesta výsledkem osobní angažovanosti ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta. Ten s kritikou nesouhlasí. Cesta se podle něj připravuje standardním způsobem.

"Já v dubnu navštívím Vatikán na pozvání Svatého otce. A protože papež František představuje poněkud jiný styl chování katolické církve, než tomu bylo v minulosti, tak s ním budu mluvit i na toto téma," uvedl v únoru Zeman, když nastínil, že s papežem bude chtít mluvit o tom, aby katolická církev použila část peněz z restitucí na zřízení hospiců.

Podle církevního zdroje ale papež nikoho na návštěvy nezve a audienci obyčejně sjednávají ministerstva zahraničí prostřednictvím velvyslance dané země ve Vatikánu. Dojednání té Zemanovy bylo podle něj obejitím diplomatického protokolu ze strany Forejta, který podle zdroje přímo oslovil vatikánský státní sekretariát. Tento ekvivalent úřadu premiéra na Zemanovu žádost prý odpověděl kladně, ale žádné pozvání papeže, které prezident Zeman zmiňuje, údajně nebylo. 

Forejt kritiku odmítl. "Cesta se připravuje standardním způsobem. Tajemný církevní hodnostář, který nemá odvahu se k této záležitosti vyjádřit tak, aby se vyjádřil veřejně a připojil své jméno a tvář, není pro mě zdrojem věrohodných informací," řekl Forejt. Takto se podle něj postupuje v případě vytváření intrik. Dodal, že o cestě jsou informovány "všechny orgány, které o ní vědět mají". Při své nedávné návštěvě Vatikánu prý v této záležitosti nezaznamenal žádné výtky nebo nervozitu.

Jeho slova potvrdil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Řekl, že ze strany Forejta "o nějaké sóloakci nemůže být řeč". "Pozvání na návštěvu Vatikánu tlumočil panu prezidentovi kardinál státní sekretář Vatikánu Pietro Parolin v rámci listopadového setkání na Pražském hradě," uvedl mluvčí.

Také ministerstvo zahraničí oficiálně tvrdí, že je do příprav návštěvy zapojeno. "Vím, že ta cesta se připravuje. Ministerstvo na tom pracovalo a participovalo," řekl šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Cesta byla podle něj na ministerstvu projednávána. "Není to tak, že bychom o tom nevěděli," podotkl.

Server Aktuálně.cz však už v únoru uvedl, že návštěvu organizuje Forejt a velvyslanectví ve Vatikánu se na ní nepodílí. "K návštěvě pana prezidenta Zemana já nevím vůbec nic, musíte se obrátit na pana ředitele Forejta. Já jsem od něj dodneška žádnou informaci nedostal. To celé zařizuje pouze on," řekl serveru velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík. Jeho tvrzení neoficiálně potvrdil zdroj z ministerstva zahraničí obeznámený se situací. 

Bývalý velvyslanec ve Vatikánu a dnes ministr obrany Martin Stropnický řekl, že ve své diplomatické kariéře nic takového nezažil a nepokládá to ani za technicky možné. "Návštěvy se dělají v součinnosti jak s ambasádou, tak s ústředím. Ta ambasáda je do toho vždy zapojena," uvedl Stropnický, který má za sebou post velvyslance i v Portugalsku a Itálii. "Technicky si to nedovedu vůbec představit. A pana Forejta znám jako profesionála ve svém oboru, takže pochybuji, že by takhle divoce organizoval nějakou cestu," poznamenal.

Vysoký církevní zdroj také zpochybnil tvrzení Zemana, že se při své návštěvě Vatikánu zúčastní s papežem položení základního kamene několika hospiců. "To je úplný nesmysl. To papež nedělá a ani si to nedovedu představit," poznamenal k tomu. 

Zeman o tématu hospiců mluví dlouhodobě. To, že by ale o hospicové péči v ČR měl Zeman jednat s papežem, je podle zdroje nepravděpodobné. A to zejména nyní po kongregaci kardinálů, kteří jednali o reformě Římské kurie a při tom zdůraznili subsidiaritu, tedy princip, že věcmi, které lze řešit na nižší úrovni, není třeba se zabývat na vyšší. Takto regionálně pojatá témata papež neřeší, tvrdí církevní hodnostář, jemuž se nelíbí ani to, že Zeman chce církvi říkat, kam má investovat své peníze.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist