Ministerstvo spravedlnosti přiznalo Davidu Rathovi (dříve ČSSD) odškodné ve výši 19 421 korun za období, kdy byl ve vazbě a které později Ústavní soud označil jako protiprávní.

Bývalý poslanec a středočeský hejtman chtěl náhradu škody přes 45 254 korun.

V pátek to sdělil ředitel tiskového odboru ministerstva Miroslav Konvalina. Na výši odškodného upozornil web Česká justice.

Ministerstvo mohlo přiznat Rathovi peníze ještě předtím, než soud rozhodne v jeho kauze údajné korupce při zakázkách ve Středočeském kraji. "Ministerstvo přiznávalo jen náhradu těch nákladů, které by, nebýt nezákonného rozhodnutí, nevznikly," vysvětlil Konvalina.

Krajský soud projednává středočeskou korupční kauzu od srpna 2013. Případ jedenácti obžalovaných rozdělil do dvou částí. Ratha a Luciu Novanskou soud projednává zvlášť, u zbylých devíti lidí vynese rozsudek v úterý.

Davida Ratha zadržela policie v květnu 2012 a soud ho poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Ústavní soud loni v lednu rozhodl, že Rath byl ve vazbě nejméně od června 2013 protiprávně.

Rath pak žádal náhradu škody, která představuje jeho náklady vynaložené na zrušení nezákonných rozhodnutí o prodloužení vazby. Podle vyjádření Konvaliny dostal Rath nižší částku mimo jiné kvůli tomu, že měl náklady na zastoupení a právní služby uplatňovat přímo před Ústavním soudem.

Rath si také stěžoval na to, že ho vězeňská eskorta zbytečně vodila v poutech. Žádal 30 000 korun jako náhradu nemateriální újmy za to, že byl k hlavním líčení "vlečen" v poutech, a to před veřejností a objektivy kamer.

Vězeňská služba podle úřadu sice postupovala podle pravidel, je ale prý nutné přihlédnout k pozdějšímu rozhodnutí ÚS. "Nebýt předmětných rozhodnutí, která byla následně Ústavním soudem pro nezákonnost zrušena, žadatel by poután nebyl," uznalo ministerstvo. Nárok na náhradu této škody ministerstvo označilo za promlčený.

Rathova obžaloba se týká údajné korupce při veřejných zakázkách na modernizaci nemocnic, opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici, kde bydlí a působí jako lékař. Podle státního zástupce Petra Jiráta bývalý hejtman věděl o machinacích a údajně bral úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení. Rath obžalobu odmítá. Podle něj nebylo možné tendry ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.