Pražští radní kvůli několikadennímu výpadku portálu praha.eu a magistrátního intranetu schválili prodloužení smlouvy s nynějším správcem, firmou Corpus Solutions. Za tři měsíce jí zaplatí 1,8 milionu korun. Do té doby by město mělo vybrat nového dodavatele v řádné soutěži.

Správa portálu a intranetu nebyla zajištěna od října loňského roku a vykazovala chyby. Práci IT odborníků do určité míry nahrazovali magistrátní úředníci, funkčnost webu a dostupnost informací pro uživatele byla ale stále více omezena, píše se v materiálu pro radu.

Portál , kde magistrát zveřejňuje veškeré informace týkající se chodu úřadu, včetně smluv a údajů z úřední desky, usnesení radních a zastupitelstva, nakonec před několika dny zkolaboval. Podle opozice nefunguje ani intranet sloužící pro interní komunikaci úřadu.

Nefunkčnost portálu nemusí podle opoziční TOP 09 znamenat jen neschopnost efektivně spravovat elektronické informace pro občany, ale může být předzvěstí vážných bezpečnostních potíží.

"Při neexistenci radního pro informatiku a vážných reorganizačních zásazích do fungování krizového řízení města, může každý takovýto problém znamenat daleko vážnější bezpečnostní hrozby," uvedl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Opozice znovu kritizovala koalici kvůli tomu, že zastupitelstvo nemá výbor pro IT, a že není obsazen post radního pro IT. Stranám vadí, že problémy kolem opencard a dalších kauz řeší primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) spolu s opozičním klubem Pirátů. "To, že Adriana Krnáčová ... tuto oblast nezvládá, už dnes ví každý občan, který od včerejška zadal do internetového prohlížeče www.praha.eu," doplnil Novotný.

Související