Na primátorku Prahy Adrianu Krnáčovou (ANO) míří trestní oznámení. Během úterý ho podá člen klubu TOP 09 Petr Prchal. V pondělí se ukázalo, že Krnáčová vybrala právníky ke sporu o pronájem Škodova paláce na doporučení protistrany.

"Petr Prchal dnes podá trestní oznámení na primátorku, protože má důvodné podezření, že e-mailová konverzace a následné rozhodnutí rady je v zájmu protistrany," řekl HN předseda klubu TOP 09 Václav Novotný.

Internetový deník Neovlivní.cz v pondělí napsal, že hlavní město si na vyřešení dlouhého sporu o pronájem Škodova paláce najalo právníky "podle scénáře protistrany". Primátorka e-mailovou konverzaci se zástupkyní společnosti Copa Retail Abigail Schaefferovou omylem poslala místo svému poradci a právníkovi Petru Prchalovi členovi klubu TOP 09, který má stejné jméno.

E-mailovou konverzaci mezi Krnáčovou a Schaefferovou mají HN k dispozici. "Jak bylo domluveno, vybereme právní kancelář (z těch doporučených níže)," píše v jednom z e-mailů Krnáčová. Schaefferová pak slibuje, že výlohy magistrátu za právní servis uhradí právě Copa Retail.

Mezi firmami, které Schaefferová Praze doporučila, byla i advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík. Rada hlavního města pak v polovině března rozhodla, že tato advokátní kancelář bude zastupovat město ve sporu se společností Copa Retail.

Krnáčová se podle svých slov postaví k trestnímu oznámení "čelem". "Pak podám trestní oznámení na TOP 09 za výběr právníka Zoufalého," dodala. Advokát Vladimír Zoufalý dva roky zastupoval Prahu ve sporu o pronájem Škodova paláce.

Krnáčové slova však okomentoval opoziční zastupitel Filip Humplík (ODS) tak, že primátorka akorát nahlas říká, že jde chytat zloděje. "Cestou čmajznu čokoládu. Chytí mě, tak ji vrátím, a přece se nic neděje. A znovu hurá do akce!" přirovnal Humplík.

"Koalice se shodla na tom, že smlouva bude rozvázaná. Hlavním záměrem je eliminovat všechny pochybnosti," uvedla Krnáčová, která podle svých slov odmítá jakékoliv pochybení.

"Za primátorkou stojí celý klub Trojkoalice," dodal poté radní Petr Štěpánek. Stejně tak Petr Dolínek (ČSSD) považuje řešení, že smlouva bude rozvázaná, za správné.

"Hlavní problém nastal v roce 2006, kdy byla smlouva podepsána. Byly dvě možnosti řešení. Soudní cesta selhala, teď musí nastoupit mimosoudní vyrovnání," uvedl také Štěpánek. Smlouva však sice byla podepsána za Béma, od listopadu 2006 s ním ale v radě seděl právě i Štěpánek.

Schaefferová tvrdí, že primátorku kontaktovala ve snaze navrhnout kompromis, který "by městu ušetřil další finanční ztráty plynoucí z nákladných soudních řízení". Jakmile firma Copa Retail dostala od Krnáčové pozitivní signál, chtěla jednání ještě více podpořit. "Tím, že městu nabídneme náhradu dalších nákladů na právní služby, ovšem za předpokladu, že si najme některou z renomovaných mezinárodních nebo tuzemských advokátních kanceláří, která bude mít dostatečné zkušenosti s nemovitostními transakcemi, bude jednat profesionálně a bez předsudků k diskutovaným komerčním návrhům," dodala Schaefferová.

Nová právní kancelář má být vybrána do konce května.

TOP 09 a ODS ve středu zároveň podají žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. To primátorka musí svolat do 15 dnů. Jediným bodem programu má být odvolání primátorky. "Předpokládám, že večer se připojíme k tomu, aby bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo," řekl HN předseda klubu ODS Filip Humplík. 

Jak se ke svolání mimořádného zastupitelstva postaví piráti, zatím není jasné. "Měl by se kvůli tomu sejít kontrolní výbor. Od toho tady je," uvedl Jakub Michálek. Podle něj to ale vypadá, že bude nejdřív za 14 dní. Jak se k odvolání primátorky postaví na mimořádném zastupitelstvu, piráti řeknou, až budou mít všechny informace. 

Pražský web nefunguje

Portál praha.eu a intranet pražského magistrátu nefungují, stejně tak web operátora Opencard. Mluvčí magistrátu Petra Hrubá uvedla, že jde o technickou závadu. "Na jejím odstranění pracujeme," řekla.

Opoziční TOP 09 a ODS tvrdí, vedení města nevyjednalo se společností Winsite další podporu webu. Portál podle informací HN kolabuje od pátku.

Smlouva mezi Prahou a firmou Winsite skončila na konci září. Výběrové řízení na nového dodavatele momentálně probíhá a není ještě dokončeno.

Na portálu praha.eu magistrát zveřejňuje veškeré informace týkající se chodu úřadu, včetně smluv a údajů z úřední desky. Lidé si na něm mohou dohledat usnesení radních a zastupitelstva, ale i položit dotazy radním. Intranet slouží pro interní komunikaci úřadu.

Související