Novým velvyslancem v USA by se měl stát ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Uvedl to server E15.cz na základě dvou zdrojů. O jmenování prý bude v režimu tajné rozhodovat vláda. Kmoníček by měl vystřídat Petra Gandaloviče, který letos ve funkci končí.

Podle Kmoníčka jde o záležitost ministerstva zahraničních věcí a vlády. "K nám na Hrad ještě nic nedošlo. A i potom by to bylo tajné," sdělil Kmoníček.

O jeho ambici stát se velvyslancem ve Spojených státech amerických se mluví dlouhodobě. Záleželo na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, zda bude ochoten šéfa hradního zahraničního odboru ze současné funkce uvolnit.

Pražský hrad nechce záležitost komentovat. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že Hrad záležitosti výběru velvyslanců zásadně nekomentuje. Zdůraznil, že podobné záležitosti vláda projednává v tajném režimu. Dodal, že do udělení takzvaného agrément nejsou jména konkretizována.

Kmoníček v minulosti působil jako velvyslanec Česka v Austrálii, byl také náměstkem Zemanova ministra zahraničí Jana Kavana a poté velvyslanec ČR při OSN a v Indii.