Generální ředitel České televize Petr Dvořák se ve středu ohradil proti kritice, která v poslední době zaznívá na adresu této veřejnoprávní instituce. Na veřejném zasedání Rady ČT vystoupil proti tvrzením o údajném nekontrolovaném hospodaření ČT, utracení miliardových rezerv nebo výjimečnosti financování prostřednictvím poplatků.

Kritiku v posledních týdnech na ČT směrovali třeba prezident Miloš Zeman, předseda sněmovního volebního výboru Martin Komárek nebo senátor Jan Veleba. Dvořák plánuje "bludy" o hospodaření ČT vyvracet pravidelně.

"Česká televize byla v minulých dnech obviněna z toho, že její hospodaření je nekontrolované a netransparentní. Není to pravda. Kontrola hospodaření České televize je v kontextu ostatních institucí financovaných z veřejných zdrojů nadprůměrná," řekl Dvořák a poukázal tím na nedávná slova z hnutí ANO.

Například šéf hnutí Andrej Babiš v minulém týdnu Hospodářským novinám řekl, že "sedmimiliardový rozpočet je obrovský a hospodaření ČT dnes nemůže de facto nikdo kontrolovat". Dvořák ve středu namítl, že taková kontrola existuje a opírá se o tři pilíře, a to Radu ČT spolu s její dozorčí komisí, nezávislý audit včetně auditu hospodaření a kontrolu veřejností.

V otázce údajného utrácení rezerv, na které v minulých týdnech poukazoval senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba, Dvořák upozornil, že ČT má přes tři miliardy disponibilních prostředků. V době jeho nástupu bylo na účtu 3,67 miliardy korun a v rámci později schváleného dlouhodobého plánu bylo rozhodnuto, že prostředky budou v hodnotě zhruba dvou miliard považovány za rezervu určenou jen pro mimořádné projekty.

Část peněz bude například využita na výstavbu nového studia v Brně, kde se hrubá stavba odhaduje na 300 milionů korun, nebo novou digitální odbavovací technologii pro výrobu zpravodajství a sportu v hodnotě 200 milionů korun.

Dvořák odmítl rovněž kritiku, že financování prostřednictvím poplatků není v Evropě běžné. "Není to pravda. Naprostá většina západoevropských televizí je primárně financována formou poplatků nebo formou daňového odvodu," zdůraznil.

Nejsilnější kritiku si televize v poslední době vysloužila od prezidenta Zemana. Na začátku měsíce na její adresu uvedl, že neplní veřejnoprávní funkci, a současně podpořil návrh senátora Veleby na změnu placení televizních a rozhlasových poplatků. ČT to tehdy označila za bezprecedentní útok na její nezávislost. Veleba později v Senátu nechal schvalování novely odložit kvůli údajné kontroverznosti návrhu a požádal, aby téma bylo předmětem veřejného slyšení v horní komoře.

Česká televize podle předběžné zprávy o plnění rozpočtu loni hospodařila s vyrovnanými výnosy a náklady 6,932 miliardy korun. Stav peněžních prostředků byl ke konci roku 3,140 miliardy korun. Zhruba desetinu rozpočtu představuje DPH bez nároku na odpočet. Za loňský rok rovněž poprvé od roku 2009 nastal mírný nárůst evidovaných přijímačů. Na letošní rok má ČT schválený vyrovnaný rozpočet 6,956 miliardy korun.

Související