Konvoj desítek amerických vojenských vozidel projede mezi 29. březnem a 1. dubnem Českou republikou. Velitelé amerických vojsk ho plánují jako demonstraci americké vojenské přítomnosti v Evropě. Podle jejich slov je lepší, když bude vidět, než aby jel v noci ukrytý v železničních vagonech. Jakou službu udělá tato demonstrace síly v situaci, kdy Západ a Rusko zápasí o vliv na Ukrajině?

V rozhovoru DVTV na otázky Martina Veselovského odpovídal ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. 

Podle Kmoníčka má konvoj svoji logiku, která je však spíše americká než středoevropská.

Vojáci budou polovinu dne cestovat a druhou polovinu debatovat s místními občany, což není zcela obvyklé. Středoevropané na rozdíl od Američanů prý "nevybíhají nebezpečí hrdě naproti" a nedemonstrují svoji sílu.

Šéf hradní diplomacie ale připomněl, že tak vojska NATO činí i v českém bezpečnostním zájmu. 

Mezi Ruskem a Západem dosud neprobíhá studená válka

"Od studené války nás dělí zájem obou partnerů o vznik takové války, protože studená válka byla odlišná tím, že dva partneři nabízeli úplně odlišné způsoby stylu života," uvedl Kmoníček.

Spor mezi Západem a Východem není proto spor ideologický, ale mocenský. Kmoníček také řekl, že v "projektu Ruské federace vidíme ideové vakuum".

Prezident Miloš Zeman pojede jako jeden ze zhruba 30 státníků do Moskvy na oslavy 70. výročí druhé světové války a zúčastní se i vojenské přehlídky.

Podle Zemana bude pro českou pozici vůči Rusku lepší, když se této oslavy zúčastní. Podle Kmoníčka je prý navíc prezidentovo rozhodnutí ve stejné linii s rozhodnutím vlády ČR.

Kmoníček také prohlásil, že "jednadvacáté století je století Asie" a "mocenská struktura se úžasně vyvinula někam jinam". Z ekonomického hlediska jsou podle bývalého velvyslance v Austrálii "Rusko, Kyrgyzstán a Ázerbájdžán naši tři nejdůležitější dodavatelé surovin".

Na téma krize na východní Ukrajině Kmoníček pronesl, že "ruští vojáci na východě Ukrajiny jsou a vždycky tam byli". Nejedná se však o řadové ruské vojáky, nýbrž o "zelené mužíčky". Je také jasné, že "ruští dobrovolníci dobrovolníky nejsou, protože na Ukrajinu se na dovolenou nejezdí". 

Šéf hradní diplomacie se vyjádřil i k nestandardnímu pozvání hlavy státu do Vatikánu. Podle Kmoníčka prezidenta Zemana do Vatikánu pozval kardinál Parolin. Kmoníček míní, že Parolin je de facto premiér Vatikánu a jako premiér zve do země návštěvy jménem hlavy státu. Zeman v minulosti tvrdil, že ho ke Svatému stolci přizval přímo papež František.

Kmoníček: Zeman vedle Kim Čong-una? Pro Česko žádná ztráta

Kmoníček: Zeman vedle Kim Čong-una? Pro Česko žádná ztráta

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist