Prezidentu Miloši Zemanovi není lhostejné, že podle průzkumu mínění ztrácí důvěru české veřejnosti. Bude se proto muset zamyslet nad svou komunikační strategii, aby přesně vysvětloval, co a proč dělá. V rozhovoru pro Českou televizi (ČT) to v pátek řekl ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.
Podle něj se občas stává, že prezident některým svým "silným výrokem" přebije jinou, důležitější agendu, které se věnuje a která by si pozornost zasloužila.
Kmoníček rovněž řekl, že i směrem ke Spojeným státům bude třeba opravdu "výrazně zvýšit informovanost". Reagoval tak na dotaz moderátorky, jestli českého prezidenta zajímá, že o něm americký Washington Post píše, že je faktickým mluvčím Kremlu. "Myslím, že s tímto hodnocením by nesouhlasil a že by ho svým způsobem mrzelo," uvedl.
USA dostávají informace jen od jedné skupiny z ČR
Washington Post podle Kmoníčka uveřejnil dva články. "Oba dva paradoxně pocházely z dílny stejné organizace, National Endowment for Democracy, která má svoje vlastní politické zaměření, které velmi odpovídá jedné politické straně v České republice. Tady vidím, že směrem k USA budeme opravdu muset výrazně zvýšit informovanost, aby USA nedostávaly informace z České republiky pouze od jedné skupiny asi šesti lidí," uvedl. Jakou českou politickou stranu mínil, neřekl. National Endowment for Democracy je americká nezisková aktivistická organizace.
Český prezident v posledních týdnech vyvolal několik kontroverzí. Kritice čelil mimo jiné v souvislosti se svou návštěvou Číny, kde podle oponentů zanedbal téma lidských práv. Jeho výroky o ukrajinské krizi zase podle mínění kritiků projevují příliš velké porozumění pro politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.
Domácí publikum prezident asi nejvíc zaskočil, když nedávno v rozhlasových Hovorech z Lán v Radiožurnálu opakovaně použil vulgární výrazy.
ČT vystřihla ze Zemanova projevu zmínku o Bakalovi, prezident žádá o vysvětlení - čtěte ZDE
10 studentů o Zemanovi: Co si myslí o jeho chování? - čtěte ZDE
Podle listopadového průzkumu veřejného mínění Centra pro výzkum veřejného mínění se důvěra v prezidenta dramaticky snížila z říjnových 58 procent na 37 procent. Je to nejméně od Zemanova nástupu do funkce.
Kmoníček v ČT řekl, že "budeme muset pravděpodobně některé připravované kroky prezidenta mít lépe mediálně pokryty". S prezidentem prý o komunikační strategii hovoří průběžně.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist