Armáda má vytipována místa, kde by americký vojenský konvoj mohl čelit provokacím. Očekává je zejména na počátku jeho přejezdu přes Česko. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se na tiskové konferenci pozastavil nad vlnou odporu proti plánovanému průjezdu amerických sil. Dosavadní debatu o něm má za švejkovskou.

"Česká republika ze své vůle jako demokratický stát vstoupila do Severoatlantické aliance, a stala se tak členem společenství demokratických zemí, které vytvářejí nejkompaktnější a nejefektivnější obranné společenství. Zajistila si tak do značné míry bezprecedentní bezpečnost," zdůraznil Stropnický, že plánovaný přejezd amerických sil ze cvičení v Pobaltí do Německa je součástí spolupráce se spojenci v NATO.

"Někdy mám pocit, že ta debata se ubírá směry až švejkovskými," poznamenal ministr k výhradám některých kritiků přesunu, že těžká armádní technika například poškodí silnice. Podle Stropnického takový přejezd spojeneckých sil není ničím výjimečným.

"Děje se tak viditelně, protože to situace vyžaduje," zdůraznil skutečnost, že průjezd amerických jednotek má zároveň demonstrovat jejich podporu aliančním státům, které mají obavu z ruské agrese.

Právě tuto skutečnost kritizují zejména levicová hnutí a aktivisté. Komunisté a některé iniciativy připravují petiční akce, k demonstracím se svolávají lidé na sociálních sítích. Sdružení Ne základnám, které je známé kampaní proti stavbě amerického radaru v Brdech, už svolalo kvůli přejezdu konvoje na 28. března manifestaci na Václavské náměstí v Praze. Ve stejný den chtějí protestovat před ambasádou USA i komunisté.

Zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský k tomu řekl, že armáda počítá s tím, že zejména v počátečních fázích přesunu před najetím na dálnice může konvoj čelit určitým provokacím. "My máme ta místa vytipována, máme je zrekognoskovaná a v případě, že dostaneme dopředu vědět, máme i připravené objízdné trasy tak, abychom se těmto místům vyhnuli," uvedl.

Kolona bude rozdělena na tři "podkolony". "Mezi každou kolonou bude 30minutový interval, abychom zajistili, že nikde nedojde k problémům v dopravě," přiblížil také Malenínský.

Součástí konvoje, který Českem projede mezi 29. březnem a 1. dubnem, má být zhruba 516 lidí a 118 převážně kolových vozidel. Přes Česko pojedou třemi trasami, které se spojí v Praze. Odtud budou pokračovat přes Plzeň na armádní základnu u bavorského Vilsecku, která leží asi 65 kilometrů od českých hranic. Americké jednotky a armádní technika se budou vracet ze cvičení v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání).