Policisté navrhli obžalovat lobbistu Ivo Rittiga a dalších devět lidí v kauze petrochemické firmy Oleo Chemical, informoval deník Právo. Skupina je podezřelá z toho, že ze společnosti vyvedla až 20 milionů korun. Kromě Rittiga čelí obvinění například zakladatelé firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek či lobbistův obchodní partner Peter Kmeť.

Organizovaná skupina měla podle policistů vyvádět ze společnosti peníze. Rittig je obviněný z praní špinavých peněz, další v kauze potom z krácení daně či z porušení povinnosti při správě cizího majetku. 

Mezi podezřelé patří i Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal. Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci z Olea Chemical přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets právě k Rittigovi. Dle jednoho z klíčových představitelů Oleo Chemical Jirounka se mělo jednat o standardní poradenství. Kriminalisté jsou však toho názoru, že společnost Oleo Chemical měla získat finančně zajímavou zakázku týkající se pohonných hmot pro dopravní podnik v Praze. 

"Vyšetřování bylo ukončeno a policie mi podala minulý týden návrh na podání obžaloby. Rád bych měl o možné obžalobě jasno za měsíc, ale spis je vcelku obsáhlý, přivezli mi myslím 36 svazků," uvedl dozorový státní zástupce Adam Borgula deníku. 

Jeden z obviněných, Rittigovi blízký Jaroslav Kubiska, se rozhodl s úřady spolupracovat. Jeho výpověď údajně rozkrývá, jak skupina kolem Rittiga vyváděla peníze přes účty v cizině.