Ministerstvo financí chce, aby státní zaměstnanci dostávali mzdu za působení v dozorčích radách firem. Podle zástupců ministerstva jsou dozorčí rady při řízení klíčové, a jejich členové by proto měli být odpovídajícím způsobem odměňováni. Ministerstvo z toho důvodu prosazuje změnu služebního zákona. Informuje o tom server HlidaciPes.org.

Podle služebního zákona platného od ledna 2015 nesmí státní zaměstnanec za své působení v dozorčí radě pobírat od dané obchodní korporace odměnu. Zároveň zákon o obchodních korporacích uvádí, že za působení v dozorčí radě ručí úředník celým svým majetkem.

"Na jedné straně tu tedy existují povinnosti a velká odpovědnost, na straně druhé ale není tato činnost žádným způsobem honorována. Tento stav navíc zakládá zcela nerovnoprávné postavení mezi zaměstnanci státu v dozorčí radě a ostatními členy dozorčí rady," řekl serveru ředitel odboru Strategické společnosti a investiční pobídky ministerstva Petr Blažek.

Podle něj by nešlo o statisícové odměny, konkrétní částka ale ještě není určená. Výši odměny by prý mohla svým nařízením stanovovat vláda. "Nešlo by o plošnou odměnu, ale zohledňovala by se například velikost a význam konkrétní firmy," podotkl Blažek, který je členem dozorčích rad státních firem EGAP, ČEB, Čepro či Mero.

S myšlenkou souhlasí i bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. "Bylo by korektní, aby byli odměňováni i úředníci v dozorčích radách. Váže se k tomu velká osobní zodpovědnost. Podmínkou je, aby měli odpovídající znalosti a zklušenosti," uvedl Kulhánek.

Podle programového ředitele Transparency International Radima Bureše je ale nutné uhlídat to, aby se z odměn nestalo obohacování. "Problém vidím i v tom, že by se měl znovu otevírat služební zákon. Jakmile se to udělá, nějakou změnu či výjimku budou chtít všichni," uvedl.

Ministerstvo financí podle svého webu ovládá s podílem 40 až 100 procent 26 firem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist