Ministerstvo financí chce, aby státní zaměstnanci dostávali mzdu za působení v dozorčích radách firem. Podle zástupců ministerstva jsou dozorčí rady při řízení klíčové, a jejich členové by proto měli být odpovídajícím způsobem odměňováni. Ministerstvo z toho důvodu prosazuje změnu služebního zákona. Informuje o tom server HlidaciPes.org.

Podle služebního zákona platného od ledna 2015 nesmí státní zaměstnanec za své působení v dozorčí radě pobírat od dané obchodní korporace odměnu. Zároveň zákon o obchodních korporacích uvádí, že za působení v dozorčí radě ručí úředník celým svým majetkem.

"Na jedné straně tu tedy existují povinnosti a velká odpovědnost, na straně druhé ale není tato činnost žádným způsobem honorována. Tento stav navíc zakládá zcela nerovnoprávné postavení mezi zaměstnanci státu v dozorčí radě a ostatními členy dozorčí rady," řekl serveru ředitel odboru Strategické společnosti a investiční pobídky ministerstva Petr Blažek.

Podle něj by nešlo o statisícové odměny, konkrétní částka ale ještě není určená. Výši odměny by prý mohla svým nařízením stanovovat vláda. "Nešlo by o plošnou odměnu, ale zohledňovala by se například velikost a význam konkrétní firmy," podotkl Blažek, který je členem dozorčích rad státních firem EGAP, ČEB, Čepro či Mero.

S myšlenkou souhlasí i bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. "Bylo by korektní, aby byli odměňováni i úředníci v dozorčích radách. Váže se k tomu velká osobní zodpovědnost. Podmínkou je, aby měli odpovídající znalosti a zklušenosti," uvedl Kulhánek.

Podle programového ředitele Transparency International Radima Bureše je ale nutné uhlídat to, aby se z odměn nestalo obohacování. "Problém vidím i v tom, že by se měl znovu otevírat služební zákon. Jakmile se to udělá, nějakou změnu či výjimku budou chtít všichni," uvedl.

Ministerstvo financí podle svého webu ovládá s podílem 40 až 100 procent 26 firem.