Poslanec Jeroným Tejc se na víkendovém sjezdu ČSSD nestal místopředsedou strany a poté zkritizoval delegáty, že navolili předsedovi Bohuslavu Sobotkovi "jednobarevné" vedení podle jeho přání.

"Může to být nevýhoda, ani naši voliči netvoří jeden názorový proud," řekl v rozhovoru pro DVTV.

K účasti na lánské schůzce, kdy se po volbách spolu s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem a ministrem vnitra Milanem Chovancem tajně sešel s prezidentem Milošem Zemanem, se Tejc už vracet nechce. "Čáru za tím udělal sjezd," uvedl.

Kdybyste vedl ČSSD, vadilo by vám, kdyby vám delegáti navolili jednobarevné vedení strany podle vašich představ?

Možná nevadilo, ale nebyl bych si asi jistý, zda budu mít jako předseda takové strany úspěch. Předseda se sice nemusí přít v nejvyšším orgánu strany a může věci prosazovat, jak chce, aniž by o nich musel diskutovat, ale taky nemusí být schopen tolik oslovit voliče. Ti netvoří jeden názorový proud a dosud si mohli ve vedení strany vybrat, kdo je oslovuje. Zda je současná cesta úspěšná, rozhodne až čas, já se nebudu snažit, aby se to předsedovi "vrátilo". 

Litoval jste někdy účasti na lánské schůzce? 

Už se k tomu nechci vracet. Myslím si, že schůzku zcela přebil sjezd a začínáme novou etapu. Nemyslím si, že jsem udělal cokoliv špatného v tom smyslu, že jsem se sešel s prezidentem. Uznávám, že načasování a složení nebylo vhodné. Obsah schůzky bych nehodnotil, ten nebyl zvláštní ani mimořádný, a kdyby byl, Milan Chovanec by to všem řekl. Myslím, že člověk má být tam, kde má být, kam ho osud postaví.

Nedivíte se, že lánské jednání neudělalo disidenta také z Milana Chovance? Ten se schůzky účastnil také, přesto byl do vedení strany zvolen on.

Já se necítím ani jako disident, rebel nebo mučedník. Každý jsme šli vlastní cestou, já se snažím být konzistentní a neměnit názory za funkci nebo přízeň předsedy. Každý jsme v tomto jiný, Milan Chovanec se v jedné chvíli rozhodl změnit postoj a čáru za tím udělal sjezd.

Takže nesouhlasíte s názory politologů, že jste se stal lídrem opozice v sociální demokracii?

Nemyslím si, že bychom měli vytvářet opozici. Ve sněmovně opozici máme, tam je to TOP 09, ODS a KSČM. Máme soupeře i ve vládní koalici, a to v hnutí ANO. Pokud mám být opozicí v ČSSD, tak v tom dobrém slova smyslu. Aby to, že říkám věci na rovinu a na něco upozorňuji, přineslo zlepšení.

Čelí předseda strany Bohuslav Sobotka dostatečně Andreji Babišovi?

Z mediálního pohledu možná ne, je málo razantní, málo se ohrazuje proti výpadům. Pokud se ale podíváme na výsledky jednání vlády, na výroky Babiše před a po jednání, tak je sociální demokracie úspěšnější než ANO v prosazování svých myšlenek.

Jedna věc je umělecký dojem, který možná nerozhodnuté voliče přetáhl k Babišovi, který mluví srozumitelněji než my, co jsme v politice déle. Ale nemyslím si, že by Sobotka nebyl schopný ustát ten souboj ve vládě a ve sněmovně.

Tejc: Jako rebel se necítím, snažím se říkat věci na rovinu

Tejc: Jako rebel se necítím, snažím se říkat věci na rovinu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist