Sociální demokraté v sobotu na pražském sjezdu rozhodli o změně stanov. Nové stanovy upravují zejména způsob sestavování kandidátek a procento žen na nich. Na kandidátkách pro krajské a sněmovní volby bude muset nově být nejméně 40 procent žen. Dvojice zásadních změn vyplynula z loňského vnitrostranického referenda. Debata o stanovách se ale neobešla bez kontroverzí. Úpravy učiněné na poslední chvíli tvrdě kritizoval ministr pro legislativu Jiří Dienstbier, podle něhož umožní pokračovat v současné praxi sestavování kandidátek a nic se nezmění.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Nové stanovy, pro něž se v sobotu vyslovila jasná většina 604 delegátů, obsahují řadu změn, zásadní jsou ale dvě. První zásadní změna stanoví, že na výběru kandidátů ČSSD do voleb se příště mají podílet všichni straníci, nikoliv jen špičky strany; druhou zásadní změnou je právě to, že na kandidátkách pro krajské a sněmovní volby bude nejméně 40 procent žen.

Ve stanovách se k prvnímu z těchto bodů vztahuje text: "O konečné podobě kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva obce, města, kraje, Senátu a Poslanecké sněmovny rozhodnou v přímém hlasování všichni členové ČSSD v příslušném obvodu". Pokud jde o druhý bod, určují stanovy: "Alespoň 40 procent všech kandidátů na kandidátkách do zastupitelstva kraje a Poslanecké sněmovny musí tvořit osoby opačného pohlaví". Někteří delegáti na sjezdu přitom vyjadřovali obavu, zda se jim podaří v jejich obvodu sehnat dostatečný počet žen.

Návrh stanov měl jasnou podporu předsedy sociální demokracie a premiéra Bohuslava Sobotky, který před hlasováním varoval, že jeho neschválení by bylo pro stranu neúspěchem. "Pokud dnes nezapíšeme do stanov rozhodnutí naší členské základny, tak už nám nikdy naši členové neuvěří," řekl delegátům s tím, že je nutné výsledky vnitrostranického referenda respektovat.

Ještě během sjezdu debatovaly kraje s vedením strany o některých změnách. Právě ty napadl Dienstbier, protože jdou podle něj proti výsledkům referenda. "Je to naprosté vykostění toho principu, který byl v polovině loňského roku (ve stranickém referendu) schválen," varoval delegáty.

Podle Dienstbiera budou nyní o kandidátkách spolurozhodovat konference a výkonné výbory na všech úrovních, a ne členové ČSSD, jak si odhlasovali v referendu. "Pokud schválíme to, co tady bylo načteno, celé je to jenom na oko a je to popření vnitrostranického referenda a jeho výsledku. V tom případě to celé byla šaškárna, která nás stála nějaké miliony korun," prohlásil ještě před hlasováním. "Pár bafuňářů nějakých krajských mafií a bratrstev si tady o všem rozhoduje. Pokud takovou to cestou půjdeme, tak je to cesta do hrobu sociální demokracie," dodal.

Kritizoval také návrh, aby předsednictvo strany mohlo například na základě návrhu grémia ČSSD vyškrtávat kandidáty z kandidátních listin. Ten nakonec neprošel.

Konkrétní způsob sestavování kandidátek ale teprve určí volební řád, který bude schvalovat ústřední výkonný výbor strany.

Sobotka s názorem Dienstbiera nesouhlasil. "Já bych požádal o to, abychom zachovali klid, abychom zachovali pevné nervy," uvedl. Strana podle něj stanovy už několikrát změnila a vždy to přežila.

Namířeno proti Babišovi

Sociální demokracie se na sjezdu rovněž usnesla, že demokratický systém Česka se nesmí stát předmětem manipulace ze strany bohatých oligarchů, vlastnících a kontrolujících současně firmy, média i politická uskupení. Tato část její programové rezoluce přitom jasně míří proti ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který je majitelem Agrofertu a řady médií.

"Proto, abychom tu brzy neměli jen parodii na demokratický systém, v níž místo politických programů a demokratických stran budou spolu o vliv na budoucnost státu soupeřit jen bohaté podnikatelské klany, potřebujeme v zákonech jasněji definovat střet zájmů, zpřísnit pravidla pro financování politických stran a volebních kampaní a zpřesnit mediální legislativu," je přesvědčena vládní strana.

"Důležitá je rovněž garance ekonomické stability, nezávislosti a názorové vyváženosti veřejnoprávních médií," stojí také v rezoluci. O veřejnoprávních médíích se v posledních dnech začalo mluvit kvůli úvahám prezidenta Miloše Zemana a některých senátorů o tom, že by lidé nemuseli platit koncesionářské poplatky České televizi. Podobný názor mají i někteří členové hnutí ANO.

"Připravovaná novela ústavy by měla potvrdit fakt, že naše země bude i v budoucnu parlamentní demokracií a Poslanecká sněmovna bude nadále volena na základě poměrného volebního systému," usnesli se dále sociální demokraté. Právě Babiš by přitom upřednostnil zavedení většinového volebního systému.

"Pojmenovali jsme problém, který je a který není jenom v České republice. Pokud se bavíme o České republice, tak se netýká jenom Andreje Babiše, tady je řada dalších podnikatelů, kteří kandidují do politiky a ponechávají si svůj byznys," řekl po sjezdu Sobotka. Konkrétní legislativní návrhy chce nejprve prodiskutovat s koaličními partnery.

V dalších částech programové rezoluce ČSSD hovoří například o znovuzavedení výplaty nemocenské i v prvních třech dnech nemoci, dalším zvyšování minimální mzdy nebo zastropování věku pro odchod do důchodu. Dotýká se i opatření proti lichvě, omezování šedé ekonomiky nebo zrychlení výstavby dopravní infrastruktury.

O těchto i dalších návrzích má jednat také programová konference, kterou se sociální demokracie rozhodla svolat do konce letošního roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist