Lidem z některých ubytoven by mohlo od května hrozit, že přijdou o dávky na bydlení. Pokud ubytovací zařízení nesplní nové podmínky a nedodrží stanovená hygienická pravidla, úřad práce nemusí nájemníkům doplatky vyplatit. Sdělila to mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Podle ní se nové požadavky týkají všech ubytoven, kde lidé pobývají déle než dva měsíce. Loni činily dávky na bydlení 12 miliard korun.

Pravidla změnily novely o hmotné nouzi a o ochraně veřejného zdraví. Provozovatelé ubytoven musejí do konce března krajským hygienickým stanicím předložit své provozní řády. V nich musí být údaje o počtu pokojů či bytů, jejich ploše, vytápění, zajištění pitné a teplé vody, nejvyšším možném počtu ubytovaných, ale i o vybavení toaletou a sprchou či o společné umývárně a kuchyni. Podle informací Beránkové provozní řády zatím hygienikům předložilo "jen nepatrné procento" ubytovatelů.

"Provozovatelé, kteří tuto povinnost nesplní, vědomě ohrozí příjemce dávek pomoci v hmotné nouzi. Úřad práce totiž bude od května 2015 v rámci žádostí o dávky přihlížet k tomu, zda ubytovna splňuje či nesplňuje hygienické standardy dlouhodobých ubytovacích zařízení," uvedla pověřená šéfka úřadu práce Kateřina Sadílková.

Na bydlení dostávají potřební dvě dávky – příspěvek a doplatek. Doplatek patří do pomoci v hmotné nouzi, příspěvek do státní sociální podpory. Výdaje na dávky na bydlení v posledních letech výrazně vzrostly. Zatímco v roce 2012 na nich stát vyplatil 7,4 miliardy korun, loni suma překročila už 12 miliard.

Podle zprávy úřadu práce o vyplácených dávkách za zvyšováním výdajů byl růst počtu nezaměstnaných a zhoršování situace rodin. Roli hrálo i zdražování bydlení. Podle zástupců neziskových organizací a vedení ministerstva se ale v Česku rozmohl také "byznys s chudobou". Peníze od státu často končívají právě v nevyhovujících a předražených ubytovnách. Jejich obyvatelé za pokoj dají často mnohem víc, než by stál celý byt. Změny pravidel tomu mají zabránit.

Úřad práce vyplácel v lednu 65 100 doplatků na bydlení. Před rokem jich bylo 70 700. Celkem se letos v prvním měsíci vydalo 244,1 milionu korun, loni 253,9 milionu. Příspěvků na bydlení poskytli úředníci v lednu 228 100, tedy o 16 100 víc než před rokem. Výdaje nyní dosáhly 773,7 milionu korun. Jsou tak o 13 procent vyšší než minulý rok v lednu, tehdy činily 684,2 milionu.

Náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD) už dřív řekla, že za loňský rok průměrný příspěvek činil zhruba 3200 korun, doplatek pak 3606 korun. V prosinci příspěvek dosahoval v průměru 3340 korun, doplatek 3756 korun, vyplývá ze zprávy o vyplácených dávkách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist