Bývalý šéf armádní logistiky Vladimír Halenka, kterého policie stíhá kvůli údajně nevýhodnému prodeji nepotřebné vojenské techniky, byl také obžalován z pojistného podvodu. U soudu jemu a jeho manželce Dagmar Kynclové hrozí až dva roky vězení. Napsala to Mladá fronta Dnes.

Kynclová je ředitelkou organizace ministerstva obrany Armádní servis. Z funkce ji v úterý odvolal ministr obrany Martin Stropnický. "V souvislosti s obviněním Dagmar Kynclové z trestného činu pojistného podvodu je nepřípustné, aby dále zastávala funkci ředitelky příspěvkové organizace Armádní servisní, která je zodpovědná za vojenské ubytovny a provoz vybraných nemovitostí. Proto jsem okamžitě rozhodl o jejím odvolání z funkce," uvedl Stropnický. Úřad prozatím povede dosavadní zástupce Kynclové Martin Lehký. 

Halenkovi podle deníku loni na jaře někdo na parkovišti naboural jeho auto a důstojník generálního štábu tehdy uvedl jako viníka nehody Kynclovou. Z její pojistky pak dostal 30 tisíc korun.

Dvojice navíc zamlčela, že žije ve společné domácnosti, což se podle pravidel uvádět musí, píše deník. "Je to pravda. Je to bagatelní, dávno jsem to uhradil, kaju se celou dobu, protože to byla velká blbost," řekl Halenka.

Policie navrhovala, aby Halenka jen zaplatil pojišťovně vzniklou škodu, a případ by byl uzavřen. Odmítl to však státní zástupce. "Zdálo se mu, že jsem ve vysoké funkci, a narovnání proto není možné," podotkl Halenka. Spolu s Kynclovou byl obžalován na konci února. Vedení armády ho poté podle deníku nabádalo, aby sám odešel, Halenka se ale chtěl očistit.

Halenka byl ředitelem sekce podpory ministerstva obrany, která řídí armádní logistiku, komunikační a informační systémy či vojenské zdravotnictví. Ministr obrany Stropnický ho před týdnem zbavil funkce po Halenkově obvinění kvůli prodeji nepotřebné armádní techniky.

V kauze nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty byli obviněni čtyři lidé, stíháni jsou na svobodě. Vyšetřování se týká odprodeje hlavně kolové a pásové vojenské techniky a náhradních dílů k ní ve veřejných soutěžích nebo v přímém prodeji. Úředníci údajně věci prodali za nižší ceny, než za které je prodat mohli. Jsou podezřelí z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.