Evropská komise souhlasila s úpravami služebního zákona a jeho konečnou podobou. V tiskovém prohlášení to v pondělí uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko tak podle premiéra splnilo hlavní podmínku pro čerpání peněz z EU a první výzvy k vybraným operačním programům by mohly být vyhlášeny v nejbližších týdnech. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy Česko už nemusí čekat na formální schválení operačních programů a první výzvy by mohly být vyhlášeny na konci dubna.

Evropská komise už na konci února vládě potvrdila, že přijímá její závazky k dokončení úprav služebního zákona. Minulý pátek pak souhlas se služebním zákonem Sobotkovi potvrdil i předseda komise Jean-Claude Juncker.

"Ve chvíli, kdy byla odstraněna hlavní překážka čerpání fondů EU, je na jednotlivých resortech, aby dotáhly projednání svých operačních programů s Evropskou komisí. Čím rychleji začneme schvalovat první výzvy, tím dříve podpoříme růst naší ekonomiky novým přílivem peněz," uvedl v prohlášení Sobotka.

Podle Prouzy je komise bude moci schválit, až upraví rozpočet Evropské unie, což by mělo být v květnu nebo začátkem června. "Na druhou stranu my můžeme začít vyhlašovat výzvy už mnohem dříve. Ve chvíli, kdy komise řekne, že souhlasí, jak jsou programy napsány, tak v tu chvíli je možno přijít s prvními výzvami," řekl státní tajemník. "Minimálně ministerstva průmyslu a obchodu, školství a životního prostředí jsou v podstatě připravena začít vyhlašovat. Koncem dubna by se mohly objevit první výzvy," upřesnil.

Služební zákon začal platit loni v listopadu a je účinný od letošního 1. ledna. Česko dosud jednalo s Evropskou komisí o zavádění této normy a jednotlivých prováděcích předpisech k ní.

Zákon o státní službě by měl odpolitizovat státní správu. Prezident Miloš Zeman ho ale napadl u Ústavního soudu, schvalovací proces zákona podle něj odporoval ústavním principům. Výhrady má prezident i k některým pasážím zákona. Vláda ale podle Prouzy momentálně nepočítá s tím, že by verdikt Ústavního soudu mohl ohrozit budoucí čerpání evropských fondů.

"Samozřejmě záleží na tom, jak Ústavní soud rozhodne, ale v tuhle chvíli nepočítáme s žádnou jinou variantou, než že zákon bude potvrzen tak, jak byl přijat," uvedl Prouza k prezidentově stížnosti. V případě, že ústavní soudci rozhodnou jinak, bude podle státního tajemníka záležet na míře zásahu do normy. "Pokud by náhodou Ústavní soud zrušil celý zákon, tak bychom to samozřejmě museli s Evropskou komisí řešit a najít nějakou alternativní cestu," dodal.

Kromě této normy bylo pro čerpání evropských peněz podmínkou odstranit nedostatky u zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Jeho novela platí od března.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist