V Česku by se do roku 2018 mohlo otevřít mezinárodní výcvikové středisko pro evropské vojenské piloty, upozornila agentura Bloomberg. Nabídku na výstavbu objektu ve čtvrtek vyslovil velitel českých vzdušných sil Libor Štefánik během konference, která se uskutečnila u příležitosti 16. výročí od vstupu České republiky do NATO.

Podle Štefánika by centrum mohli využívat piloti primárně z východoevropských zemí, jako jsou Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, ale i Švédsko a další. Výcvikové středisko by mohlo vyrůst v Pardubicích, kde už v současnosti funguje Centrum leteckého výcviku českých vzdušných sil. Piloti by tady mohli trénovat se stíhačkami Gripen.

"Naším cílem je vytvořit regionální alianci. Vzhledem k velikosti našich zemí všichni čelíme stejným problémům a musíme kooperovat," citovala agentura náčelníka generálního štábu Petra Pavla.

Kvůli vzrůstající ruské hrozbě již dříve česká armáda oznámila, že se letos chce více zapojit do manévrů NATO. Čeští vojáci mají intenzivněji spolupracovat s americkou armádou během cvičení na jiných základnách či cvičištích v Evropě, případně na cvičištích v tuzemsku.

Na začátku dubna se také v České republice uskuteční cvičení sil nových jednotek velmi rychlého nasazení NATO. Akce s názvem Nobel Jump se zaměří na "rychlou přípravu a nasazení složek" těchto jednotek. Součástí těchto prozatímních nových sil o velikosti 5000 mužů má letos být i 150 českých vojáků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist