V České republice a Nizozemsku se bude v dubnu konat cvičení sil nových jednotek velmi rychlého nasazení NATO. Novinářům přítomným na základně Severoatlantické aliance v belgickém Monsu to podle agentury AFP sdělil jeden z vojenských činitelů NATO. Další část cvičení se údajně uskuteční v červnu v Polsku.

Na vytvoření sil velmi rychlé reakce se členové aliance dohodli loni v září s ohledem na nové bezpečnostní prostředí, které vzniklo v Evropě kvůli konfliktu na Ukrajině.

Cvičení nazvané Nobel Jump se uskuteční od 7. do 10. dubna v Nizozemsku a České republice. Bude prý zaměřeno na "rychlou přípravu a nasazení složek" těchto jednotek, které by měly dorazit na místo krize či vnější agrese v rozmezí od 48 hodin do sedmi dnů.

Druhé cvičení Nobel Jump 2 bude podle činitele NATO většího rozsahu a konat se bude od 9. do 19. června v Polsku, ve výcvikové oblasti Żagań na západně země. Aliance bude podle něj při simulované krizi testovat kapacitu nasazení aliančních jednotek z Německa, Nizozemska, Norska a České republiky.

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg v únoru uvedl, že jednotka rychlé reakce bude uskupením v síle brigády, které bude mít okolo 5000 vojáků, s prvkem speciálních sil a leteckou i námořní podporou. Vznik tohoto "hrotového uskupení" označovaného jako síly s velmi rychlou reakční dobou je součástí alianční odpovědi na nové hrozby.

Německo, Nizozemsko a Norsko jsou hlavními zeměmi už nyní vznikající prozatímní podoby nového uskupení. Němci nabídli podle diplomatů až 2700 vojáků včetně letectva a námořnictva, Nizozemci asi 2500 a Norové až 1000. Součástí prozatímních nových sil má letos být i 150 českých vojáků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist