Více než 216 tisíc Pražanů si bude muset do konce letošního roku pořídit novou Opencard. Koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD totiž neschválila další prodlužování platnosti karet. Ti, kterým končí platnost karty k 30. dubnu a později, si tak budou muset koupit novou kartu. Ta stojí sto korun, anebo 250 korun, pokud si ji cestující budou chtít vyřídit na počkání. 

Radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) bude ale prosazovat, aby stokorunový poplatek za novou kartu nemuseli lidé platit. "Zasadím se o to, aby ti, kteří kartu Opencard skutečně využívají a končí jim letos platnost jejich karty, nemuseli hradit zmiňovaný stokorunový poplatek," řekl radní.

Dalších sto tisíc karet ztratí platnost k 31. březnu. Ty půjdou ještě prodloužit o dva roky zdarma. Ale jen do posledního března. Pokud to cestující neudělá a bude mít na kartě nahraný kupon, který je delší než platnost karty, mohl by o něj přijít.

"Může dojít k problémům s přehráním původního kuponu na novou kartu a cestující by mohl o kupon přijít. Dopravní podnik proto cestujícím doporučuje, aby si o novou kartu požádali včas," řekl HN mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Město ale částečně počítá s tím, že sto tisíc karet, které končí právě k 31. březnu a u nichž nebyla prodloužena platnost, už jejich majitelé nepoužívají. A tím pádem si je nebudou prodlužovat ani teď. Městu by se tak uvolnily licence, které magistrát potřebuje ke každé nově vydané kartě. A ty městu docházejí.

V současnosti jich má podle mluvčího Operátora Opencard Pavla Stockla k dispozici 40 tisíc. O Opencard zažádá měsíčně zhruba tři tisíce lidí, na začátku školního roku to může být až deset tisíc.

Cestující mají také možnost pořídit si místo Opencard papírový kupon. Od letošního března má dopravní podnik v nabídce všechny druhy předplatných kuponů i v papírové podobě.

Projekt Opencard řeší město dlouhodobě. Bývalá rada primátora Tomáše Hudečka (nestr., v klubu TOP 09) chtěla projekt odkoupit od firmy eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv. Nabídka se jí ale zdála příliš drahá.

Opencard se nedaří řešit ani nové koalici složené z ANO, Trojkoalice a ČSSD. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tvrdila, že řešení představí do Vánoc. Co s kartou bude, ale stále není jasné. Město tak schválilo návrat všech druhů papírových kuponů. Pro magistrát je to pojistka pro případ, že by se rozhodl s Opencard skoncovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist