Určitě jsem rád, že jsem dostal všechny hlasy, i když to teda vypadá blbě, prohlásil na tiskové konferenci krátce po svém znovuzvolení předsedou ANO miliardář Andrej Babiš. V rozhovoru s novináři přítomnými na tiskové konferenci ale také zdůraznil, že jeho ANO má odlišný program než ČSSD, a nevyloučil, že vyzve partnery ke změně koaliční smlouvy.

Všichni kandidáti na prvního místopředsedu, až na jednoho, se vzdali kandidatury. Říkáte, že chcete, aby se hlásily osobnosti - nesvědčí to ale spíše o tom, že osobnosti v ANO nejsou tak silné, když všichni kapitulují před jedním kandidátem, kterému vyslovíte podporu?

To vůbec není o tom, že to dělají kvůli mně. Vy se vždycky ptáte, jestli si umím představit někoho, tak jsem řekl několik jmen. Jsem připraven spolupracovat s kýmkoliv. U nás to nefunguje jako v klasických politických stranách, že krajské organizace určují, kdo bude ministrem.

Nevadí vám, že se nikdo z delegátů nehlásí do diskuze?

Ale my budeme diskutovat, určitě. Máme program, který je plánovaný na zítra, to jsou ty odborné věci. K těm bodům, které jsme zatím měli, tam zatím nebylo o čem diskutovat. Čekám plno projevů našich poslanců, našich ministrů, a v rámci toho očekávám debatu ohledně směřování našeho hnutí, ohledně našich hodnot, cílů, programu. Takže zatím to nebylo na pořadu dne.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek i místopředseda ČSSD Milan Chovanec se velmi ostře ohradili proti vašemu projevu a kritizovali, že okopáváte kotníky koaličním partnerům... 

Já jsem řekl jenom pravdu. Pokud by naše klasické tradiční strany fungovaly dobře, já bych tady teď hrál tenis. Nebo jsem ještě mohl zůstat v Karibiku, minulý týden jsem se vracel z dovolené.

Všichni si tu pamatujeme koaliční smlouvu, kdy ODS a ČSSD zradily svoje voliče a myslely si, že tady budou věčně. To není moje vina, že to takhle dopadlo. My nejsme tak vycvičení jako klasické politické strany, že pořád něco prodáváme do médií, takže jsou tam takové podrazy, jako u platů politiků, kdy jsme se na něčem dohodli, a dopadlo to jinak, takže já jsem se vyjádřil velice mírně.

Bude ANO požadovat otevření koaliční smlouvy? A které věci v koaliční smlouvě budete chtít měnit?

Čekám právě na tu diskuzi. Četl jsem v médiích, že pan Pilný (Ivan Pilný, poslanec zvolený za ANO - pozn. red.) má nějaké návrhy. Takže ta diskuze, zda je v koaliční smlouvě něco ke změně, nás čeká. Uvidíme, jak se naši delegáti vyjádří.

V projevu jste mluvil o podrazech ze strany koaličních stran - můžete je specifikovat? 

Nechci to rozvádět, vyjádřil jsem se a vyjádřil jsem se realisticky. S ČSSD máme úplně jiné názory, jinou ideologii... Já jsem nechtěl jít do nějakých sporů. Ale chtěl jsem připomenout delegátům, že jsme šli do vlády s partnerem, který má úplně jiné představy. My jasně říkáme, že chceme budovat sociální stát, nechceme se zadlužovat.

Část projevu jste věnoval firmě Agrofert. Je to vhodné, věnovat část politického, kandidátského projevu, svému byznysu?

Určitě. Já využiju každou příležitost, kdy mě Česká televize odvysílá. Proč bych tedy neřekl, že všechny ty pomluvy ohledně střetu zájmů, ohledně dotací... přitom moje firma dostává stejně dotací jako každý český zemědělec, každá firma. Vy si myslíte, že si zničím svoje jméno, abych udělal nějaký kšeftík pro Agrofert? Který má 1,1 procenta tržby se státem? Ten, kdo rozumí ekonomice, spočítá si hodnotu firmy a musí vidět, že peníze pro mě neznamenají vůbec nic, neřeším peníze. Všichni povídají, že jsem ve střetu zájmů - a kdo za to může? Já za to můžu? Kdyby to Topolánek s Kalouskem a ČSSD tady řídili super, kdybychom měli dálnice a byli šťastní, tak já bych tady určitě nebyl. Ano, Agrofert má vyšší zisk, ale v Německu, ne tady.

Kritizoval jste opoziční smlouvu. Agrofert v té době vydělával, nebo prodělával?

Agrofert vydělával od počátku, co jsem přišel. Já si v roce 1993 sednul za telefon - a tam co telefon, to zisk. Kdyby soukromník prodělával, tak zkrachuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist