Členství v Evropské unii považuje v současnosti za prospěšné 51 procent Čechů. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ipsos pro Úřad vlády, jehož výsledky v pondělí představil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Při posledním podobném průzkumu pro vládu v roce 2012 členství v EU podle něj pozitivně hodnotilo jen 30 procent Čechů. Podle evropského průzkumu Eurobarometr jde o jeden z největších nárůstů pozitivního hodnocení v rámci EU. Podle nynějšího průzkumu je více než třetina Čechů pro federalizaci EU, podobné množství by si jich naopak přálo rozpad unie.

Prohlubování spolupráce je nakloněna polovina podnikatelů a 40 procent studentů. Odmítavý postoj ke spolupráci naopak zaujímají starší lidé s ukončeným učňovským a středoškolským vzděláním.

Dvě třetiny dotázaných jsou podle Prouzy přesvědčeny, že obraz Česka v EU je v současnosti výrazně lepší, než byl před třemi roky za vlády Petra Nečase. "Je to dáno jednak tím, že se tady o Evropě výrazně víc mluví. Je to ale dáno i tím, že vláda i Evropskou unii občas za něco pochválí, že to není ta absolutní negace, kterou byli lidé zvyklí slýchat," míní Prouza. Tento trend podle něj potvrzuje i Eurobarometr. Na podzim 2014 podle něj nahlíželo na EU pozitivně o devět procent Čechů víc než na jaře téhož roku.

Lidé, kteří členství v unii vnímají negativně, jsou podle průzkumu spíše staršího věku a méně cestují. Jejich názor tak podle Prouzy vyplývá převážně z neznalosti.

Podle průzkumu má 95 procent Čechů pocit, že informací o EU má málo, a uvítalo by, kdyby je vláda o fungování unie informovala více. "To je velmi výrazný úkol pro vládu," soudí Prouza.

Na dotaz, kde získávají informace o EU, 60 procent lidí uvedlo, že na internetu. Na dalších dvou místech se umístila televize a tisk. Kromě tématu Česká republika v unii je nejvíce zajímalo fungování eurozóny a euro, fondy EU a jejich využití a budoucí směřování EU. V jeho případě z průzkumu vyplynulo, že 17 procent je pro to, aby se unie neměnila, 34 procent se kloní k prohlubování integrace a federalizaci EU a 38 procent naopak by nejraději vidělo rozpad evropského bloku.

"Ukazuje se, že Češi nejsou euroskeptičtí, jen často nemají dostatek informací o fungování Evropské unie. To ale neznamená, že by je dění za hranicemi nezajímalo. Velice dobře dokážou vyjmenovat aktuální nebezpečí pro EU," uvedl Prouza.

Podle autorů průzkumu, do kterého se v lednu zapojilo 1005 lidí ve věku 15 až 65 let, se Češi nejvíce bojí terorismu (32 procent) a přistěhovalectví (17 procent). Téměř 80 procent by jich uvítalo, kdyby se Česko více podílelo na ochraně evropských hranic. Nadpoloviční většina respondentů podporuje vznik společné evropské armády. Strach z ozbrojeného konfliktu se ve značné míře objevil u lidí ve věku 18 až 29 let. Imigrace se více bojí lidé pravicové orientace a lidi s příjmy vyššími než 25 tisíc nadprůměrně trápí nejednotnost členských zemí EU.

Dvě třetiny dotázaných oceňují přínos eurofondů pro českou ekonomiku, ale pouze třetina dokáže uvést pozitivní příklad.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist