Zástupci Evropské komise (EK) po čtvrtečním jednání v Praze konstatovali velmi výrazný pokrok v jednání o implementaci služebního zákona. Po setkání zástupců několika českých ministerstev s reprezentanty komise to uvedla mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. Pokrok na tomto poli je podmínkou čerpání dotací z EU v období od roku 2014 do roku 2020.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza ČTK řekl, že lidé z EK neměli vůči postupu, jak jim ho popisovala česká strana, námitky. Předpokládá, že všechny věci se podaří vyjasnit do konce února.

Účinností služebního zákona a všech prováděcích předpisů EK podmiňuje schválení jednotlivých operačních programů upřesňujících podmínky čerpání dotací z EU v letech 2014 až 2020.

Nejviditelnějším pokrokem v této oblasti bylo v posledních týdnech jmenování náměstka pro státní službu, takzvaného superúředníka. Stal se jím Josef Postránecký, který byl dosud ředitelem kanceláře náměstka ministra vnitra pro ekonomiku, strategie a evropské fondy, v úřadu bude šest let. Vláda ho vybrala koncem ledna.

Prouza ve čtvrtek uvedl, že příští týden ve čtvrtek by měl o implementaci služebního zákona hovořit v rámci summitu EU premiér Bohuslav Sobotka s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Mohli by podle něj konstatovat, že v některých oblastech implementace předpisů je ČR dokonce v předstihu.

Ve čtvrtek se podle Prouzy mluvilo hlavně o odměňování státních úředníků, EK žádá, aby Česko doložilo, že má pro toto odměňování jasná pravidla. Komise také chce, aby podobně jasná pravidla předložilo Česko i pro odměňování zaměstnanců takzvaných zprostředkujících institucí, které však nespadají pod služební zákon, řekl Prouza. Jde například o CzechInvest.

Podle mluvčí ministerstva vnitra ve čtvrtek EK vznesla doplňující dotazy, na které ČR odpoví v co nejkratší době. "Dotazy se týkají především přípravy návrhu nařízení vlády k vazbě služebního hodnocení na odměňování státních zaměstnanců. Česká strana představila první verzi tohoto právního předpisu a v příštím týdnu ji poskytne Evropské komisi," uvedla v tiskové zprávě Nováková.

Zástupce EK ve čtvrtek podle ní zajímalo i to, jak postupuje harmonogram prací pro zabezpečení legislativního procesu u prováděcích právních předpisů k zákonu o státní službě.