Ledové jeskyně asi znají hlavně ti, kdo při cestě na Slovensko navštívili Dobšinskou ledovou jeskyni nebo Demänovskou ledovou jeskyni. Jde o dutiny, kde klasickou krápníkovou výzdobu po celý rok nahrazuje led, který umí být přinejmenším stejně malebný, jen je tam ještě větší zima. Vznik takové výzdoby obvykle umožňuje tvar dutiny a umístění vchodu, díky kterému se jeskyně stala jakousi pastí na studený vzduch zvenčí.

Málo se ví, že ledové jeskyně existují také v České republice, i když zdaleka nejsou tak působivé jako ty slovenské. Jednu z nich zkoumají vědci z Ústavu geoniky Akademie věd České republiky. Jde s systém puklin, který se jmenuje Ledové sluje a najdete ho u Vranova nad Dyjí. Geologové nyní oblast podrobně mapují za pomoci nové metody laserového skenování, kdy výsledkem je trojrozměrný model jeskyní. Jedním z výstupů má být digitální model sloužící návštěvníkům zdejšího přírodního parku. Z důvodů ochrany lokality je totiž zakázaný nejen vstup do podzemí, ale i pohyb v blízkosti vchodů.

Unikátní české Ledové sluje

Ještě méně známé jsou ledové jeskyně v Moravském krasu poblíž obce Holštejn. Ty už ale nestřeží jen cedule ochranářů -v jejich nitru na nezvané návštěvníky číhá smrt. Nedaleko od Holštejna se v propasti Rasovna ztrácí vody potoka Bílá voda a jeskyňáři věřili, že další neznámé prostory se otevírají dál po proudu a vedou až k podzemní řece Punkvě a ke známé propasti Macocha.

Ve 40. letech minulého století badatele při průzkumu okolí Rasovny zaujal studený chlad, který tu dýchal ze skal i v nejparnějším létě. Proudy ledového vzduchu ženoucí se vzhůru mezi suťovými závaly napovídaly, že v podzemí by mohlo být něco zajímavého. Dne 12. dubna 1947 se pustila skupina vedená O. Ondrouškem do výzkumu problému. To už tušili, že tu mohou čekat něco neobvyklého.

Trpělivým a opatrným uvolňováním balvanů pomocí dynamitu, hornických nástrojů nebo - na nejnebezpečnějších místech - jen holýma rukama se chodba sladující průvan pomalu prodlužovala a chlad rostl. Trvalo téměř rok, než se prokousali pouhými 20 metry závalu a pak se před nimi objevila podzemní kaple vyzdobená třpytivými krápníky. Ty ale nebyly z kamene - všechno kolem tvořil led.

Vzápětí následovalo jedno překvapení za druhým. Podzemní studny naplněné čirým ledem, ledové závěsy, polevy a baldachýny, ledopády a podzemní kluziště - to všechno v každém ročním období. Neobvyklá výzdoba těchto dutin vznikla díky tomu, že tvar a průběh chodeb ovlivňuje proudění vzduchu neobvyklým způsobem: v zimě může chlad dovnitř, ale v létě se sem teplo nedostane. Vznikla tak jakási přírodní lednice. Na jednom místě skla tu jeskyňáři dokonce našli blízko sebe dva otvory: z jednoho čišel mrazivý chlad, z druhého teplý průvan.

Ale stěny velké části ledového království tvořily nestabilní suťové závaly. Zkřehlým jeskyňářům tu hrozilo, že obrovské nepevné balvany se na ně zřítí - jak se o několik let dřív stalo v podobném terénu na konci jeskyně Kateřinská, kde 9. ledna 1941 kameny v pohybu rozdrtily průzkumníka Jana Němce. I tady badatelé několikrát unikli podobnému osudu jen o vlas. Nakonec proto výzkum ukončili jen 60 metrů od vchodu, přestože bylo zřejmé, že ledový labyrint pokračuje dál.

Menší ledová jeskyně je i v Lužických horách na severním svahu Suchého vrchu. Jde o dutinu, která nevznikla rozpouštěním vápence vodou, ale v důsledku mrazového zvětrávání nekrasových hornin (tzv. pseudokras). Je jen asi 30 metrů dlouhá a úzká a situovaná tak, že jediným otvorem se sem může v zimě propadat chladný vzduch, ale teplý se se v létě nedostane. V současnosti není vstup povolen a vchod je uzavřen mříží.

Unikátní české Ledové sluje

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist