Náčelník generálního štábu Petr Pavel je připraven požádat prezidenta o předčasné odvolání z funkce, pokud by měl být překážkou pro normální fungování armády. Pavel, který od června povede Vojenský výbor NATO, to napsal v pátečním vydání deníku Právo. V posledních týdnech se zhoršily vztahy mezi ním a ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) třeba v souvislosti se jmenováním nového šéfa vojenské policie.

"Slušnost a korektnost, otevřené jednání – to jsou základy, na kterých stojí má služba v Armádě České republiky. Pokud to vidím špatně a měl bych být překážkou pro normální fungování armády, jsem připraven sám požádat prezidenta republiky o odvolání z funkce," napsal Pavel ve svém komentáři.

Podle Pavla Stropnický obešel standardní postupy při jmenování nového šéfa vojenské policie Pavla Kříže tím, že jeho nominaci neprojednal na personální radě ministra, kterou přitom sám ustanovil. Generálovi vadí, že ministr obchází vlastní nastavená pravidla.

Členové personální rady, v níž zasedá i Pavel, se však o nominaci dozvěděli až z médií. Jak uvedl deník Právo, Pavel Kříž armádním činitelům vadí proto, že nikdy nevelel žádnému útvaru a nemá armádní zkušenosti.

Ministr Stropnický nominaci Pavla Kříže po kritice stáhl z programu sněmovního branného výboru. Na jeho jmenování ale trvá a hodlá o něm diskutovat s poslanci i armádními špičkami.

Pavel se s ministrem Stropnickým nepohodl také v otázce nasazení vojáků pro zajištění bezpečnosti okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích. To podle náčelníka generálního štábu negativně ovlivňuje činnost armády, která by se především měla soustředit na obranu státu a na naplňování spojeneckých závazků. 

"Vojáci jsou zvyklí plnit úkoly, ale při naplněnosti personálem na 70 procent a při výpadku celé brigády na několik měsíců je téměř nemožné naplnit všechny vládou dříve uložené úkoly," uvedl.

"K celé věci se nebudu vyjadřovat. Chci udržet aspoň minimální korektnost," řekl HN Stropnický. K Pavlově předčasnému odchodu se podle ČTK nechce vyjadřovat ani prezident Zeman, který by Pavlovu rezignaci musel přijmout.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist