Kvalifikace pro výběr takzvaného superúředníka se podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nijak nesnížila. Kandidáti před výběrovou komisí museli osvědčit i jazykovou vybavenost, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Konkrétní jména kandidátů nezmínil, pouze uvedl, že do tříčlenného finále nepostoupil žádný z jeho náměstků. 

Podle médií jsou třemi finálními kandidáty na funkci náměstka pro státní službu ředitel kanceláře náměstka ministra vnitra Josef Postránecký, tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr. Tato jména Chovanec nechtěl komentovat. 

Ministr se ale ohradil vůči tomu, že ve výběrovém řízení klesly požadavky na kvalifikaci ve srovnání se zrušeným prosincovým kolem, do něhož se přihlásili tři lidé, kteří požadovanou kvalifikaci nesplnili. "Podmínka jazykové znalosti zůstala," uvedl Chovanec. Změnilo se pouze to, že uchazeči mohou požadovaný certifikát jazykové znalosti předložit do jednoho roku.

Pětičlenná komise ministerstva vnitra ukončila pohovory s deseti kandidáty na klíčovou pozici náměstka pro státní službu tento týden. Z nich vybrala tři uchazeče, které navrhne vládě. Kabinet by se měl návrhem zabývat na zasedání příští týden ve středu.

Původně se do tendru na klíčový post ve státní správě přihlásilo 21 lidí, 11 bylo ale vyřazeno pro nesplnění požadavků. Zvýšení počtu kandidátů v opakovaném řízení si Chovanec vysvětluje tím, že lidé pochopili, že funkce není nikomu "šita na míru".

Funkce náměstka, nazývaného také jako "superúředník", vzniká podle služebního zákona. Náměstek bude řídit státní správu a také vyjednávat v Evropské unii. Zákon by měl státní správu odpolitizovat, norma byla dlouhodobým dluhem české legislativy. Původní návrh počítal s generálním ředitelstvím státní služby, které by koordinovalo úřady. Nakonec byla po politických neshodách schválena varianta, že většina kompetencí ředitelství připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu.