Meteorologové varovali, že od pátečního večera do sobotního rána se může tvořit náledí. Výstraha, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí pro celou republiku.

Od sobotních 15 hodin navíc platí výstraha před novou sněhovou pokrývkou téměř pro všechny kraje. Trvá až do pondělního odpoledne.

Na horách by si řidiči měli dávat pozor na sněhové jazyky. V noci ze soboty na neděli totiž začne zesilovat vítr. V Krkonoších a Jizerských horách od sobotního večera do neděle večer napadne až 30 centimetrů sněhu. Sněžit, i když ne tak vydatně, bude i v celém Česku.

Přes Česko bude postupovat k jihovýchodu frontální vlna. Za ní k nám po přední straně tlakové výše nad západní Evropou bude proudit studený vzduch od severu až severozápadu.  

V nížinách bude sníh mokrý a bude odtávat, od vyšších poloh bude prachový. "Kombinace prachového sněhu a silnějšího větru bude v polohách nad 500 metrů způsobovat místy tvorbu sněhových jazyků," uvedl ČHMÚ.

Na silnicích námraza, na horách ledovka

Na některých místech v Česku se začala tvořit už v pátek dopoledne námraza. V sobotu je bezprostřední riziko námrazy například na silnicích na jižní Moravě, kde jsou mokré silnice a teploty se drží kolem nuly. Podobná situace je také na Zlínsku nebo na jihu Čech, kde přes noc sněžilo. Opatrnost doporučují silničáři také ve Středočeském kraji i na východě Čech.

Beskydy sevřela ledovka. Objevuje se hlavně ve vyšších partiích a na hřebenech. Hřebenové túry proto horští záchranáři vůbec nedoporučují. Obleva v Beskydech zhoršila podmínky i pro lyžování. Ledovka se místy objevuje také na Šumavě.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu by si měli dávat pozor jak chodci, tak řidiči. Riziko náledí bude hrozit i během příštího týdne. 

V první polovině ledna budou asi denní teploty většinou nad nulou, ke konci měsíce pak zřejmě přituhne. Mohou se ale objevit velké výkyvy teplot od minus 13 do plus sedmi stupňů Celsia. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

Velké komplikace přineslo počasí začátkem prosince. Ledovka v Česku v podstatě zastavila železniční a tramvajovou dopravu. Lidé uvízli ve vlacích někde až na 12 hodin. V Praze počasí zastavilo všechny tramvajové linky poprvé v historii, provoz tramvají a trolejbusů se zastavil i v Brně. České dráhy už vyplatily cestujícím jako náhradu přes dva miliony korun. Celkovou částku ale ještě k dispozici nemají. Škody počítají i Lesy České republiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist