Sněmovna si na návrh ODS vyžádala od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) informace o přístupu ČD k cestujícím, kteří uvázli ve vlacích a na nádražích kvůli nynější ledové kalamitě. Předseda vlády má také příští úterý vysvětlit, proč nedokázal odletět vojenský speciál s kbelského letiště do Afghánistánu, zatímco Letiště Václava Havla v Ruzyni se s ledovkou vypořádalo.

Informaci požadoval předseda poslanců ODS a exministr dopravy Zbyněk Stanjura, podle něhož se ČD v pondělí a dnes o své pasažéry na rušených spojích dostatečně nepostaraly. "Lidi nechaly bez pomoci a bez tepla, a to já považuji za velkou chybu," uvedl Stanjura. Podle něj museli mnozí cestující nocovat ve vlacích a v nevytopených nádražních halách. Exministr poukazoval také na nedostatek komunikace či chybné informace.

Řada vlaků nepojede kvůli ledovce ještě v úterý večer a ve středu dopoledne. Kvůli počasí zruší České dráhy mezistátní spoje na Slovensko, řekla mluvčí dopravce Radka Pistoriusová s tím, že kvůli přetrvávajícímu počasí nebude možné spoje garantovat. Některé spoje jsou zrušené, některé se slučují. Nejhorší situace je v okolí Prahy a Olomouce. V okolí Brna komplikují dopravu především popadané stromy, uvedla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). 

Kvůli námraze na trolejích v pondělí kolabovala hromadná doprava v Praze, Brně a dalších městech, na železnici led na elektrickém napájení způsobil zpoždění desítkám vlaků. V některých městech si cestující stěžovali na přísnost revizorů, kteří pokutovali i v případě, že kvůli delší době cestování lidem skončila časová jízdenka.

České dráhy oznámily, že se problémy na železnicích dotkly 100 tisíc lidí, stovky lidí strávily noc na úterý na kolejích v uvízlých vlacích. Cestujícím, jejichž vlak byl opožděný alespoň o dvě hodiny, dopravce vydá stokorunové poukázky na nákup jízdenek ČD. Má se týkat lidí, kteří cestovali na dráze v pondělí a úterý. Ledovka komplikuje také dopravu na silnicích, silničáři nabádají motoristy k maximální opatrnosti.

Nová výstraha meteorologů upozorňující na nízký stupeň nebezpečí ledovky platí pro všechny kraje ČR s výjimkou Ústeckého a Libereckého kraje až do středečního večera. Poté by se mělo oteplit a led by měl tát. 

Bez proudu jsou kvůli kalamitě také stovky až tisíce domácností. Mluvčí ČEZ uvedl, že výrazněji se problémy projevují v západních Čechách, na Chebsku a Karlovarsku, jsou i na severní Moravě a v okolí Olomouce. V okresech Královéhradeckého kraje Chrudim, Svitavy a Přerov vyhlásil ČEZ kalamitní stav. Bez proudu se ocitly i některé domácnosti v Pardubickém kraji. V úterý večer zbývalo společnosti ČEZ opravit poslední pětinu poruch vedení. Kromě domácností se bez proudu ocitly i některé mýtné brány.

Kvůli riziku pádu větví i celých stromů preventivně varovaly Lesy České republiky, aby lidé do lesů nechodili.

Počasí způsobilo problémy i firmám. Třeba Česká pošta nedodá včas zhruba 30 tisíc balíků, které měly putovat po hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou. Jde o zásilky podané v Praze, středních Čechách, na Liberecku a Táborsku, které se nedostanou ke sběrným přepravním uzlům pro dodání do Pardubic, Olomouce a Ostravy a v opačném směru.

Většině velkých firem ledovka komplikace nezpůsobila, výjimkou je automobilka Hyundai v Nošovicích, kam nedorazily kamiony s materiálem. Kromě toho se podle Svazu průmyslu a dopravy v noci na úterý zpozdilo pět až sedm procent dodávek potravin.

Praha: Po patnácté hodině se po Praze rozjely první tramvaje ve zkušebním provozu, linka číslo 9 zatím jezdí mezi vozovnou Motol a a zastávkou Spojovací.  Po půl šesté večer byla obnovena taky linka 18, o něco později linky 3 a 12 a 20. Tyto linky budou jezdit non stop celou noc, aby tramvajové troleje opět nenamrzaly, řekla po jednání krizového štábu primátorka Adriana Krnáčová.

Provoz metra bude výjimečně prodloužen do půl druhé hodiny ráno. V úsecích, kde není metro, místo tramvají stále jezdí zhruba stovka autobusů. Lidé by měli využít k dopravě i pravidelné autobusové linky. Bylo to poprvé v historii, kdy byla v Praze zcela zastavena tramvajová doprava.

Cestující si zejména dopoledne stěžovali na dlouhé intervaly náhradních autobusů a na málo informací. Na jejich zastávkách ráno nebyly žádné informace o zrušení provozu tramvají, postupně je dodaly tři týmy dispečerů. Informace zněly z rozhlasu ve stanicích metra. Například na Dejvické, kterou pro cestu z letiště používají cizinci jedoucí do centra, byly ale jenom v češtině. Po 13:30 nasadil podnik necelou padesátku informátorů.

Pražský magistrát začal od 13 hodin využívat sirény s tlampači, aby informoval Pražany o dopravní situaci v souvislosti se zamrzlými tramvajovými trolejemi. V 16 hodin byla hlášení přerušena a opakovat se budou, až dojde k zásadní změně. Kvůli komplikacím v dopravě se už třikrát sešel krizový štáb magistrátu. Další jednání začne ve středu dopoledne.

Zhruba sto náhradních autobusů je nasazeno do pražských ulic místo tramvajových linek 1, 5, 6, 11, 22 a 25. Metro a většina autobusů jezdí bez problémů. Mluvčí organizátora pražské dopravy Ropid Filip Drápal ale sdělil, že cestující by měli počítat s omezeným provozem motorových souprav na páteřních linkách S1, S4, S7 a S9.

Vedle toho některé vlaky na linkách S3, S6, S8 a S80 mohou být zcela zrušeny, a to bez náhrady. Mimo provoz je pak linka S41, jejíž souprava byla převedena na S4, uvedl Drápal.

Pražský magistrát zprovoznil bezplatnou informační linku 800 100 991, kam se mohou Pražané obracet s dotazy. Podle primátorky Adriany Krnáčové dostávají lidé informace přes sociální sítě, prostřednictvím hlášení v metru a infolinky, na kterou magistrát dopoledne zaznamenal přes stovku telefonátů. "Myslím, že informovanost máme zvládnutou," uvedla po dopoledním jednání štábu.

Upozornění pro cestující ve stanici Florenc, 2. prosince 2014

Brno: Brněnská městská hromadná doprava v úterý jezdí kvůli námraze se značnými omezeními. Téměř všechny trolejbusy stojí a jejich linky jsou nahrazeny autobusy. Z tramvajových linek jsou mimo provoz linky číslo 4 a 10, ze 13 trolejbusových tras se podařilo až odpoledne zprovoznit dvě. Naopak provoz v plné trase má jen linka 9.

Na dalších trasách jsou potíže zejména v okrajových částech Brna. Podle mluvčí platí pondělní výzva dopravního podniku, aby lidé v úterý omezili jízdu brněnskou MHD, případně aby počítali s potížemi.

Náhradní dopravu zajišťovalo pro podnik 30 autobusů. Mnohé spoje jezdily z půl až třičtvrtěhodinovým zpožděním. Potíže v úterý večer přetrvávají na okraji Brna, hlavně v Bystrci a Lesné.

Po celou noc křižovaly tramvajové trasy ve městě vozy, které mají technické zařízení na shazování náledí z trolejí. Podnik posílil i týmy takzvaných drátařů čistících namrzlé troleje. I přes všechno jejich úsilí by ale městu nejvíce pomohlo oteplení.

Podobnou situaci nepamatují ani zkušení dispečeři podniku. Potíže s ledovkou budou podle meteorologů přetrvávat i v úterý, a to na celé jižní Moravě. 

VIDEO:

Jihomoravský kraj: Většina jihomoravských domácností, které se ocitly bez proudu, už je zabezpečená, oznámila k večeru společnost E.ON. "Zůstala místa, kam se nedostaneme. Jsou to obce Javůrek, Nebovidy nebo Domašov na Brněnsku," vyjmenovala mluvčí společnosti Božena Herodesová. Zřejmě nejzávažnější poruchou byly přetrhané vodiče na vedení vysokého napětí mezi Telnicí a Otmarovem na Brněnsku.

Na jižní Moravě jsou kvůli ledovce silnice druhých a třetích tříd sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Některé vedlejší komunikace jsou uzavřeny, neboť tam hrozí pád stromů. V Jamolicích u Znojma je neprůjezdná komunikace II/152, protože se na ni zřítil elektrický sloup. V pondělí se v kraji stalo 200 nehod, většinou jich policie denně eviduje okolo 40. Hasiči v regionu měli přes 100 výjezdů. Odklízeli hlavně spadané stromy ze silnic.

Moravskoslezský kraj:  Všechny klíčové silnice v Moravskoslezském kraji jsou v současnosti průjezdné. Řidiči by ale měli při jízdě dodržovat zvýšenou opatrnost. Místy sněží nebo prší, silnice jsou chemicky ošetřovány. 

Dopravu na území kraje od pondělního odpoledne komplikovala ledovka, kvůli které se staly desítky nehod. Záchranáři ošetřili také desítky zraněných chodců, kteří na ledu spadli.

V noci byl kvůli ledovce zhruba na tři hodiny zcela uzavřený hlavní tah z Frýdku-Místku k hranicím s Polskem a Slovenskem. Nyní je silnice v obou směrech průjezdná.

Moravskoslezští záchranáři ošetřili od pondělních 14 hodin do úterního rána zhruba 140 chodců, dalších 15 cyklistů nebo cestující v havarovaných vozidlech.

Zlínský kraj: Kvůli ledovce a sněžení muselo být několik silnic uzavřeno. Přes den se situace zklidnila, silničáři zprůjezdnili problematické silnice. Před 16 hodinou byly všechny cesty sjízdné, na některých místech na nich ale ležela sněhová kaše či zbytky sněhu. Všechny silnice jsou sjízdné i na Vsetínsku. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu ledovka hrozí až do středečních 18:00.

Situace je podobně jako v pondělí je zřejmě nejhorší na Kroměřížsku, kde silničáři museli dva méně frekventované úseky vozovek uzavřít. Ostatní silnice jsou sjízdné, řidiči by však měli dbát zvýšené opatrnosti.

Olomoucký kraj: Do ulic Olomouce ráno kvůli námraze na trolejích nevyjely tramvaje a nevyjedou ani ve středu ráno. Dopravu cestujících zajišťují náhradní autobusy. V Olomouci už sice neprší, teploty se ale pohybují pod bodem mrazu, takže námraza se na trolejovém vedení stále drží. Bez elektřiny jsou i nadále stovky domácností, na mnoha místech se odpoledne podařilo energii obnovit.

Výlukové jízdní řády náhradní autobusové dopravy budou mít podle dispečerky ve srovnání s tramvajovou dopravou delší intervaly. Lidé proto musí počítat s tím, že jim cestování MHD zabere více času.

Situace se zlepšila také na Šumpersku, kde už ustalo sněžení. Na silnicích leží zbytky sněhové kaše a silnice zatím podle dispečera nenamrzají. Na Olomoucku by měly být hlavní tahy holé a mokré, na vedlejších tazích leží zbytky rozbředlého sněhu.

Silničáři na Přerovsku a Prostějovsku prodloužili kalamitní stav až do středečního rána. Práci jim komplikovaly především namrzlé stromy a větve, které padaly na vozovku. Energetici ve stejné oblasti kalamitní stav kolem šesté hodiny večer odvolali.

Vysočina: Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům uzavřeny některé silnice. Stromy na trati zastavily provoz na některých vlakových tratích, hlavně na Žďársku. Energetici zaznamenali problémy zejména na Třebíčsku, kde by mohlo být bez dodávek proudu stovky i několik tisíc odběratelů. Policie evidovala od rána do 16:00 více než tři desítky událostí v souvislosti s počasím. Z toho bylo deset nehod, všechny se obešly bez zranění. Stav je výrazně lepší než v pondělí, řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Největší problémy s výpadky proudu byly na Jihlavsku a Třebíčsku, do osmé hodin večer by energetici chtěli obnovit všechny přerušené dodávky proudu. Kvůli počasí ale nelze další možné výpadky během noci vyloučit.

Pardubický kraj: Na mnoha místech v kraji silnice namrzají. Často je pokrývá ledovka nebo slabá vrstva sněhu. Námraza zkomplikovala také městskou hromadnou dopravu v Pardubicích. Na linkách číslo 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8 a 13 je až do odvolání redukován provoz na intervaly zhruba 20 minut, linky 4, 21 a 27 byly zrušeny. 

Kvůli námraze na trakčním vedení byla na několika místech omezena železniční doprava. Provoz v úseku Dlouhá Třebová - Česká Třebová - Třebovice v Čechách byl zastaven pro vlaky s elektrickými lokomotivami, jednotlivé vlaky jsou vedeny motorovými lokomotivami. V noci byla zrušena část spojů na prvním železničním koridoru z Prahy přes Pardubice na Moravu. 

Výpadky proudu postihly stovky domácností. Poruchy na elektrických sítích způsobily větve a stromy, které nevydržely tíhu ledovky a popadaly do vedení. "Obnovení dodávek energie zákazníkům předpokládáme během dnešního dne," uvedla mluvčí v úterý.

Královéhradecký kraj: Tady musejí motoristé počítat v některých oblastech s ledovkou na silnicích. V noci bylo mrznoucí mrholení hlášeno například z Trutnovska či Náchodska. Silnice v kraji jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné.

Liberecký kraj: Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Mrznoucí mlhy se mohou objevit na některých úsecích Semilska a Jablonecka, místy se může během dne vyskytovat i mrznoucí déšť. Provoz na železnici je zatím bez komplikací.

Ústecký kraj: Silnice v Ústeckém kraji jsou v úterý ráno sjízdné, na některých úsecích si ale řidiči musí dát pozor na možnou tvorbu ledovky. Dopravní situaci na dálnici D8 před hranicí s Německem zkomplikuje ještě částečná uzavírka tunelů Libouchec a Panenská z důvodu pravidelné údržby a servisu.

Karlovarský kraj: Mrznoucí déšť, který nad ránem přešel v drobné sněžení, může komplikovat dopravu na silnicích. Na silnicích nižších tříd také v noci padaly stromy, ale dopravu to nikde nezastavilo. Uzavřena je kvůli nim silnice z Černavy do Tatrovic. Podle dispečinku krajských silničářů jsou silnice ošetřené, ale sjízdné se zvýšenou opatrností.

Středočeský kraj: Dopravu ve středních Čechách také komplikují ledovka a sníh. Potíže jsou zejména na železnici, silnice jsou s opatrností sjízdné, včetně dálnic a rychlostních silnic.

Vlaky: Železniční doprava zkolabovala a dosud velmi vázne hlavně v okolí Prahy, středních Čechách a na střední Moravě. Vlaky nabraly až čtyřhodinová zpoždění kvůli námraze na trolejích. Zpoždění se dotklo od pondělí desítek spojů, včetně mezinárodních rychlíků.

Vážná byla situace hlavně na Moravě, problémy se dotkly i hlavního koridoru mezi Prahou a Ostravou a počasí zkomplikovalo také dopravu v okolí Prahy. Řekl to mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Problémy na železnici způsobené počasím už od večera a noci zasáhly přes 100 tisíc lidí, kteří cestují vlaky Českých drah, a dotkly se stovek spojů. Vlaky na elektrifikovaných úsecích nebylo možné vypravit kvůli silné námraze na trolejích, hrozilo totiž, že uváznou na trati. V některých případech se to ale stalo, a ve vagonech tak noc strávily stovky lidí. České dráhy oznámily, že za zpoždění a zrušení vlaků své cestující odškodní. Cestujícím, jejichž vlak byl opožděný alespoň o dvě hodiny, dopravce vydá stokorunové poukázky na nákup jízdenek ČD. Má se týkat lidí, kteří cestovali na dráze v pondělí a dnes.

Zároveň vzniká ledovka na silnicích, takže většinou není možné vypravit náhradní autobusovou dopravu. Dráhy proto posílají na tratě dieselové lokomotivy.

České dráhy na svých stránkách informují o konkrétních vyřazených tratích. Dopravci RegionJet a LeoExpress v úterý informují o kompletním zastavení provozu svých vlaků. Vlaky LeoExpress nahradí během dne několik autobusů na trase Praha-Ostrava.

Z železničního uzlu Kolín první vlaky vyjely asi v 8 hodin ráno. Prostorná nádražní hala v Kolíně byla zcela zaplněna lidmi, kteří tady v noci mohli z vlaků vystoupit, případně tu na nějaký spoj čekali.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist