Nejvyšší účast na hlasováních ve sněmovně má poslanec Jiří Valenta z KSČM, nejnižší naopak předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Vyplývá to z analýzy sdružení KohoVolit.eu.

To vypočítalo účast poslanců na všech hlasováních ve sněmovně od její první schůze po loňských volbách do poslední letošní schůze. Celkem se za tu dobu konalo 2015 hlasování.

"Nejvyšší účast na hlasováních mají často méně známí poslanci. Ve sledovaném období měl celkově nejvyšší účast Jiří Valenta za KSČM s 98 procenty, následují Jiří Petrů za ČSSD a Ivo Pojezdný za KSČM - oba s 97,6 procenta," říká datový analytik KohoVolit.eu Kamil Gregor.

"Nejmenší účast pak mívají mediálně známí poslanci, kteří jsou zároveň také členy vlády," doplňuje Gregor.

V poslední desítce žebříčku poslanecké "docházky" je jich nyní rovnou šest: Andrej Babiš (ANO), Bohuslav Sobotka (ČSSD), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Milan Chovanec (ČSSD), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09). Ten se zúčastnil jen 28 procent hlasování.

"Je to dáno povinnostmi ministrů. Často stíhají jen polovinu hlasování, jako například ministr financí Babiš nebo premiér Sobotka. Ministr zahraničí Zaorálek nebo ministr zemědělství Jurečka hlasovali dokonce jen ve třetině případů," komentuje výsledky Gregor.

Například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se však zúčastnil 84 procent hlasování.

Nejvyšší průměrné účasti dosáhli poslanci z KSČM (87 procent), hnutí Úsvit (80 procent) a hnutí ANO (78 procent). Nejnižší průměrnou účast pak měli poslanci z ODS (70 procent).

Co se týče krajů, které poslanci zastupují, mají nejhorší "docházku" paradoxně poslanci z Prahy (71 procent). "Nejvzdálenější Moravskoslezský kraj najdeme mezi premianty (81 procent) a podobně vzdálený Zlínský kraj vykazuje dokonce nejvyšší účast poslanců na sněmovních hlasováních vůbec (84,5 procenta)," dodává Gregor.

Přehled "poslanecké docházky" 2013-2014:

Zdroj: KohoVolit.eu

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se