Poprvé po sedmi letech nebudou muset lidé od prvního ledna platit 30 korun za návštěvu lékaře a za recept v lékárně. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) splnil úkol, který dostal od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), a zrušil většinu zdravotnických poplatků, a to i přes nesouhlas ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Od ledna zůstává jen povinnost platit 90 korun na pohotovosti.

Poplatky, které pacienti začali platit 1. ledna 2008, zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, Poslanecká sněmovna příslušný zákon schválila 21. srpna 2007. U lékaře a za položku na receptu se platilo 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5000 korun.

Rozsah poplatků se postupně zužoval. Ještě v srpnu roku 2008 byli osvobozeni novorozenci, dárci orgánů a lidé, jimž léčbu nařídil soud. Od dubna následujícího roku přestali u lékaře platit nezletilí. Ochranný limit se dětem a seniorům nad 65 let snížil na polovinu, u důchodců zahrnul i doplatky na léčiva.

Od prosince 2011 se však zvýšil poplatek za pobyt v nemocnici ze 60 korun na stokorunu za den. Od začátku roku 2012 pacienti získali možnost legálně si připlatit za lepší péči. První seznam nadstandardů, vydaný ministerstvem zdravotnictví, obsahoval 18 položek.

Mimo jiné jde o některá nepovinná očkování, lehčí sádry či lepší nitrooční čočky. Pacienti ze svého platí rozdíl v ceně mezi standardní péčí, kterou hradí pojišťovna, a dražší variantou.

Od roku 2012 byla také zrušena platba za položku na receptu. Třicetikorunový poplatek se začal místo toho vybírat za recept jako celek.

V dubnu téhož roku ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že plánuje zvýšení některých poplatků. U lékaře by se mohlo místo 30 platit 50 korun. Za návštěvu u specialisty bez doporučení praktika by pacient mohl dát místo 30 korun i několik set.

Ústavní soud v červenci 2013 na návrh ČSSD zrušil nadstandardy ve zdravotnictví, zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun za den i pokuty za nevybírání regulačních poplatků. Nadstandardy byly zrušeny s okamžitou platností, zbylé dvě části s odloženou platností. ÚS dal zákonodárcům čas do konce roku 2013, aby zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici a pokuty za nevybírání regulačních poplatků zrušili sami.

Vláda Jiřího Rusnoka v listopadu 2013 schválila návrh na zavedení poplatku za den v nemocnici 60 korun s osvobozením dětí. Později nový kabinet Bohuslava Sobotky návrh zákona o znovuzavedení poplatků za pobyt v nemocnici stáhl.

Od letošního ledna skončila povinnost platit stokorunový poplatek za den v nemocnici, psychiatrické léčebně, lázních či léčebně dlouhodobě nemocných. Zůstaly třicetikorunové poplatky u lékaře a v lékárně a 90 korun na pohotovosti.

Návrh zrušit poplatky v ambulancích a lékárnách od ledna 2015 Sobotkův kabinet schválil letos v červenci.

Náhradu za zrušené poplatky dal Němeček do úhradové vyhlášky na příští rok. Ambulance ji dostanou v plné výši 30 korun, nemocnice, LDN či lázně 100 korun, lékárny místo 30 jen 12 korun. Lékárny chtěly plnou náhradu, ministr to odmítl s tím, že většina lékáren poplatek nevybírala.