Vláda změnila pravidla přípravy zákonů a předpisů. Větší slovo při tvorbě nové legislativy budou mít odboráři a zaměstnavatelé. Jejich připomínky bude kabinet považovat za zásadní, bude na ně muset brát větší ohled a případně o nich rozhodovat.

Návrhy norem by k posouzení pak měly dostávat i profesní komory. Úpravu předložil kabinetu ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

K návrhům zákonů se odboráři a zaměstnavatelé mohli vyjadřovat už teď. Jejich připomínky ale neměly stejnou váhu jako výhrady ministerstev či jiných institucí. Nyní by je autoři norem měli začít také vypořádávat ve "zvláštním režimu". Měli by je projednat náměstci ministerstev, která legislativu předkládají.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Pokud by se nepodařilo výhrady odstranit, zabýval by se jimi šéf či šéfka resortu. Když se ani pak řešení nenajde, dostane vláda předlohu s takzvaným rozporem. Rozhodne ona.

Vážné výhrady mívají odbory i organizace zaměstnavatelů k různým ustanovením poměrně často, a ne vždy s nimi při přípravách legislativy uspějí. Nově se připomínkami tedy kabinet bude muset zabývat. Na jednání vlády by je měl vyřešit šéf legislativní rady - nyní Dienstbier.

Mezi připomínková místa se zařadí i profesní komory, které zřídil zákon. K posouzení by měly dostávat návrhy, které se týkají jejich oblasti. Týká se to advokátní, notářské, lékařské, stomatologické, lékárnické, exekutorské či auditorské komory.

Podle autorů návrhu je cílem posílit roli zástupců zaměstnanců i zaměstnavatelů při vytváření zákonů. Přispět by to mohlo "ke stabilitě právního prostředí", zkvalitnění norem i k podpoře ekonomického růstu, uvádí se v podkladech pro vládu. Předáci i zaměstnavatelé si přístup Sobotkovy vlády a dialog s ní pochvalují.

Vláda zároveň schválila úpravy ve fungování své legislativní rady. Jejích zasedání by se nově měla účastnit ombudsmanka. Chybět by neměli ani zástupci odborů a zaměstnavatelů, pokud se budou projednávat změny, které se vztahují k práci, mzdám, výrobě či pracovním podmínkám.

Podobně by mohli přijít i zástupci olympijského výboru, profesních komor a další osoby, pokud se jich chystané normy budou týkat. Pozvánky a podklady by se navíc měly nově posílat už jen elektronicky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist